KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Bašár al-Asad: Chemický útok v Sýrii je „100% výmysl“

Syrský prezident Bašár al-Asad během čtvrtečního interview znovu popřel, že by jeho vláda byla zodpovědná za chemický útok v povstaleckém městě, který se odehrál minulý týden a zabil více než 80 lidí.

...

Syrský prezident Bašar al-Asad hovoří během interview s AFP v Damašku; 13. dubna 2017.

Asad Ve čtvrtek řekl, že tvrzení, že vládní jednotky úmyslně otrávily civilisty, jsou „100% fabrikace“, a dodal, že syrská vláda se vzdala všech svých zásob chemických zbraní jako součást dohody z roku 2013.

„Náš dojem je, že západ, zejména Spojené státy, je jedna ruka s teroristy. Celý příběh vymysleli, aby měli záminku pro následný útok,“ řekl.

Celé vyjádření bylo součástí rozhovoru, který vysílala Francouzská tisková agentura (AFP). Šlo o Asadovo první veřejné vyjádření od amerického raketového útoku na syrskou leteckou základnu, který byl odplatou za incident s chemickými zbraněmi v provincii Idlib.

Mezinárodní společenství hlásilo desítky civilních obětí, o nichž se většina západních zpravodajských služeb domnívá, že byly způsobeny útokem syrských vládních jednotek, odsoudilo.

Sýrie a Rusko však popírají, že by Asadova vláda zaútočila na vesnici Khan Sheikhoun chemickými zbraněmi a tvrdí, že oběti byly usmrceny plyny uvolněnými poté, co byl při legitimním náletu vládních sil zasažen muniční sklad spadající pod Al-Káidu. Ani jedna ze zemí však neposkytla žádné důkazy, aby svá tvrzení podpořila.

Asad trvá na tom, že dosud není jisté, co se ve skutečnosti během incidentu odehrálo, protože důkazy, které nabízí Západ, pochází od „pobočky Al-Káidy“, Fronty an-Nusrá, která tuto oblast kontroluje, a vyjádřil pochybnosti také o poskytnutém videozáznamu: „Jak ověříte video? Dnes je všude spousta falešných videí.“

„Nevíme, zda ty děti byly zabity v Khan Sheikhoun. Byly vůbec mrtvé? …Ten příběh v žádném případě není přesvědčivý.“

Na přímou otázku, zda jsou informace o záměrném chemickém útoku výmyslem, odpověděl, že ano a že jde o „100% výmysl“.

Video z rozhovoru zde:

Syrská vláda souhlasila s odevzdáním svých zásob chemických zbraní pod mezinárodní dohled poté, co v roce 2013 zemřely stovky lidí na povstaleckém předměstí Damašku. Nicméně opozice opakovaně režim obvinila ze zatajení části svých zásob. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) tvrdí, že Asadův režim je zodpovědný nejméně za dva další útoky chemickými zbraněmi, které se v Sýrii od té doby odehrály. Tato tvrzení prezident rovněž kategoricky odmítá.

Americký prezident Donald Trump reagoval na incident „varovným útokem“ 59 raket Tomahawk odpálených z lodí amerického námořnictva, které zasáhly vládní leteckou základnu Shayrat. Šlo o první přímou akci Spojených států proti Asadovým jednotkám za celých 6 let, co občanská válka v Sýrii trvá.

Ruské jednotky, které byly na základně přítomné, byly o útoku předem varovány, díky čemuž došlo k poškození pouze malé části leteckého vybavení. Při útoku údajně zemřelo 6 syrských vojáků.

Ruský velvyslanec při OSN ve středu vetoval rezoluci Rady bezpečnosti, která odsuzovala útok ve vesnici Khan Sheikoun a navrhovala bezprostřední mezinárodní vyšetřování. Navrhované znění vyzývalo syrskou vládu, aby poskytla letové plány, protokoly a další informace ze dne útoku.

Asad řekl, že případné vyšetřování by muselo být nestranné a dodal, že vyšetřování může proběhnout, „pokud zajistíme, že se této delegace budou účastnit nestranné země, u kterých budeme mít jistotu, že ji nevyužijí pro zpolitizované účely“.


Autor: VoZ

Zdroj: Independent

Foto: Sana / Handout via Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek