KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Belgická policie propásla několik příležitostí odhalit teroristy, kteří spáchali masakry v Paříži a Bruselu

Deník The Wall Street Journal přišel s informací, že jeho novináři získali možnost nahlédnout do zprávy kontrolní agentury Comité P, která od těchto dvou masakrů zkoumá práci belgické policie.

...

Dle této tajné zprávy propásla belgická policie několik příležitostí k odhalení teroristických buněk Islámského státu, které poté spáchaly masakry v Paříži a Bruselu.

V listopadu 2015 zmasakrovali Džihádisté v hlavním francouzském městě 130 lidí a následující útok této extremistické skupiny, který se odehrál v březnu roku 2016 v Bruselu na letišti a v tamním metru, si vyžádal obětí 32.

Důvěrná zpráva odhalila, že belgická policie měla mnoho příležitostí teroristickou síť odhalit předtím, než se její členové stali strůjci hrůzných útoků ve zmíněných dvou městech.

V jednom případě z roku 2015 policisté údajně zastavili vozidlo řízené jedním z pařížských útočníků, Brahimem Abdeslamem, jehož bratr Salah byl později dopaden, a našli u něj brožuru o „rodičovském souhlasu s džihádem“. Abdeslam byl zadržen za držení drog, ale navzdory přítomnosti jeho jména na sledovací listině teroristů byl po krátkém výslechu propuštěn.

Zpráva dále tvrdí, že policisté neprozkoumali ani USB disk, který byl ukrytý za autorádiem. Dalším detailem, který zůstal bez povšimnutí, byla falešná e-mailová adresa, kterou podezřelý poskytl.

Podle deníku The Wall Street Journal zpráva dále odhaluje, že bratři Abdeslamové byli spojeni s dalšími podezřelými a když si Salah změnil svůj profilový obrázek na sociální síti na vlajku IS, policie se tím nijak nezabývala.

Zpráva se objevila jen pár dní poté, co bylo odhaleno, že Belgie během minulých dvou let zabránila 6 teroristickým útokům, při čemž tato země stále zůstává prominentním cílem pro džihádistické útoky.

V lednu 2015 eliminovala belgická policie teroristickou buňku ve městě Verviers, vnímanou jako zárodek džihádistické skupiny, která měla na svědomí útoky v Paříži, jež se odehrály v listopadu 2015.

22. března 2016 pak zaútočili teroristé spojení s Islámským státem na bruselské letiště a metro, při čemž zabili 32 lidí. Tento útok se odehrál i přesto, že jen 4 dny předtím zadržela policie Salaha Abdeslama, posledního žijícího teroristu z pařížských útoků.

Od tohoto útoku zaznamenaly belgická policie a výzvědné služby velký nárůst informací, přičemž dostávají až 600 tipů spojených s terorismem denně. Stupeň ohrožení zůstává v Belgii i nadále vysoký, a to 3. stupeň na 4stupňové škále.


Autor: VoZ

Zdroj: Daily MailWSJ

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek