KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Belgický zákaz celoobličejových závojů podle Evropského soudu neporušuje lidská práva

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že belgický zákaz nošení obličejových závojů neporušuje Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv.

...

Zákaz závojů od roku 2011

Jedná se o rozhodnutí v případě, který soudu předložily dvě ženy, které chtěly nosit nikáb, který zakrývá celý obličej kromě očí. Belgie však v roce 2011 nošení závojů částečně či úplně zakrývajících obličej zakázala.

Soud uznal, že cílem zákazu je zaručení konceptu „společného soužití“ a „ochrany práv a svobod ostatních lidí“.

Podobné rozhodnutí vydal soud také ve čtvrtek v případu belgické ženy, která soudně napadla nařízení, které v roce 2008 zavedly tři belgické obce a které rovněž zakazovaly nošení obličejových závojů.

Evropský soud pro lidská práva je mezinárodní soud, který byl založen v roce 1959 a rozhoduje o případech jednotlivců i států, jejichž předmětem jsou stížnosti na případná porušení občanských a politických práv stanovených v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv.

Zákaz kvůli určení totožnosti

Belgičtí poslanci schválili zákaz v roce 2011 zejména z bezpečnostních důvodů, aby policii bylo umožněno určit totožnost lidí, nicméně mnoho lidí také tvrdilo, že závoj symbolizuje utlačování žen.

Poslední stížnosti proti belgickému státu podaly občanka Belgie Samia Belcacemiová, která žije ve městě Schaerbeek, a občanka Maroka Yamina Oussar, která žije v Lutychu.

Belcacemiová svůj závoj dle zpráv soudu odstranila z důvodu obav, že by jí mohla být udělena pokuta či že by mohla být uvězněna. Oussarová se naopak rozhodla nevycházet z domu a omezit svůj společenský život.

Při rozhodování soud přihlédl k předchozímu rozhodnutí, které vydal v podobném případě, jehož předmětem byl podobný zákaz v sousední Francii.

Soud ve svém prohlášení uvedl: „Soud shledal, že zájem o zajištění respektu k minimálním zárukám života ve společnosti smí být považován za prvek ochrany práv a svobod ostatních lidí a že zákaz je v zásadě oprávněný, a to do té míry, že se snaží zaručit podmínky společného soužití.“

Ve druhém případě soud vydal podobné rozhodnutí proti stížnosti podané belgickou občankou Fouziou Dakirovou, která byla proti zákazu zavedenému roku 2008 v obcích Pepinster, Dison and Verviers.

Případné odvolání proti rozhodnutím musí být podáno do 3 měsíců Velkému senátu soudu.

Nejvyšší soud evropské unie Evropský soudní dvůr v březnu rozhodl, že zákazy nošení „jakýchkoli politických filozofických či náboženských znaků“ jako například obličejové závoje na pracovišti, nemusí nutně představovat přímou diskriminaci.

Nicméně soud dodal, že takové zákazy musí být založeny na interních pravidlech společnosti, které po všech zaměstnancích požadují, aby se „oblékali neutrálně“.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek