KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Belgie dle svého premiéra lituje, že pomohla zvolit Saúdskou Arábii do komise OSN pro práva žen

Belgický premiér Charles Michel uvedl, že hlasování ve prospěch jmenování Saúdské Arábie do komise OSN pro práva žen bylo provedeno kvůli „politováníhodným diplomatickým okolnostem.“ Zvolení Saúdské Arábie do komise totiž vyvolalo nejen v Belgii bouřlivou kritiku ohledně vhodnosti tohoto činu vzhledem k situaci ženských práv v této zemi. 

...

Premiér označil hlasování za „unáhlené rozhodnutí“

„Kdybychom to měli udělat znovu a měli bychom možnost o tom diskutovat na vládní úrovni, pak bych se snažil o to, abychom to neschválili,“ uvedl Michel během čtvrtečního zasedání parlamentu. „Lituji tohoto hlasování,“ dodal.

Očekává se, že zástupce Saúdské Arábie usedne do 45členné komise, která se zabývá celosvětovými právy žen. Michel hájil unáhlené rozhodnutí tím, že když Spojené státy americké náhle vyhlásily hlasování, belgický zástupce v OSN neměl dostatečný čas na konzultaci s Bruselem.

Saúdské Arábii se podařilo získat 47 z celkových 54 hlasů i přesto, že tato země neumožňuje ženám řídit, jejich důkazy považuje u soudu za méně hodnotné a nutí je získat cestovní povolení od svého mužského opatrovníka, stejně jako například povolení k podstoupení lékařského vyšetření.

OSN vyzývá i další státy k objasnění jejich volby

„Jedná se o zmeškanou příležitost, jak učinit silné gesto v rámci boje za práva žen, která byla pošlapána činem, jež zneuctil naši zemi,“ uvedla Gwenaelle Grovoniusová z opoziční socialistické strany. Politička rovněž požádala o to, aby belgický ministr zahraničí, který podle svých slov nebyl o situaci dostatečně informován, odstoupil.  

„Belgie je velice aktivní v ochraně ženských práv a opakovaně vyjadřuje své názory k této problematice. Proto mě překvapilo zjištění, že podpořila zemi, která neustále ženská práva porušuje. Zpočátku jsem si myslela, že to není možné,“ uvedla Viviane Teitelbaumová z aktivistické Rady frankofonních žen.

Organizace spojených národů, jejíž hlasování o podobných záležitostech obvykle probíhá v tichosti, vyzvala další demokratické státy, které v tajném hlasování daly svůj hlas Saúdské Arábii, aby odhalily svá rozhodnutí a následovaly příklad Belgie.

„Saúdská Arábie sice vlastní velkou část světového ropného bohatství, ale její opovržení nad základními právy žen by nikdy nemělo být legitimizováno orgány OSN ani liberálními demokratickými zeměmi, jako je Belgie,“ uvedl ředitel Human Rights Watch při OSN Hillel Neuer.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek