KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Belgie jmenovala do Saúdské Arábie vůbec první velvyslankyni, aby tak poukázala na práva žen

Belgie se stala první zemí, která vyslala do Saúdské Arábie ženu-velvyslankyni, a to navzdory šokujícímu stavu práv žen v zemích Perského zálivu. Velvyslankyně Dominique Mineurová se přesune do Rijádu, aby od příštího roku vedla zdejší velvyslanectví v rámci „jasného signálu“ pro saúdské představitele. 

...

Mineurová povede velvyslanectví od léta

Nově jmenovaný korunní princ Mohamed bin Salmán slíbil modernizaci království, s čímž souvisí i reformy v oblasti ženských práv. I tak je ale Saúdská Arábie stále velice zaostalá za zbytkem světa, co se týče rovnosti mezi muži a ženami.

Mineurová má v současné době sídlo ve Spojených arabských emirátech, v létě se však vydá do hlavního města Saúdské Arábie.

Minulý měsíc tato země zrušila dlouhodobý zákaz kin v rámci série sociálních reforem ze strany mocného prince, který tak značně otřásá ultrakonzervativním královstvím. Komerční kina budou moci v zemi fungovat od počátku příštího roku, a to poprvé za více než 35 let.

V zemi byl rovněž zrušen zákaz řízení žen, a to navzdory odporu konzervativců, kteří s princovou reformní „Vizí 2030“ nesouhlasí. 

Britská redaktorka z Asian Mums Network Alisha ali-Khanová tato rozhodnutí ocenila, ale zároveň řekla, že má Saúdská Arábie před sebou ještě hodně dlouhou cestu, než se ženy stanou plnoprávnými členkami společnosti.

Ženy v Saúdské Arábii stále nemohou samy rozhodovat o důležitých věcech

Každá žena v této zemi musí mít mužského opatrovníka, který má pravomoc učinit za ni důležitá rozhodnutí. Tato rozhodnutí zahrnují například žádost o cestovní pas, vycestování mimo zemi, studium v zahraničí, uzavření manželství nebo i různé lékařské zákroky. Ženy se rovněž potýkají s mnoha potížemi při provádění řady úkonů - od pronájmu bytu až po podání zákonných nároků.

Pokud se ženy se svými muži rozvedou, obvykle přijdou o děti, tudíž mnoho z nich raději setrvává v neuspokojivých manželských svazcích proto, aby tak mohly zůstat nablízku svým potomkům. Ženy musí rovněž na veřejnosti nosit černé závoje nebo sedět separovaně od mužů například v restauracích nebo modlitebních místnostech. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek