KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Belgií se beztrestně šíří radikální islám, saláfisté kážou prostřednictvím televize i online médií

Zpráva, která na veřejnost unikla z belgického koordinačního orgánu pro posuzování hrozeb, uvádí, že se Belgií značně rychle šíří saláfismus. Ten je podle zprávy hlásán prostřednictvím televizních stanic i online médií, zatímco ve většině islámských knihkupectví se nachází saláfistická literatura. 

...

K saláfismu a wahhábismu se hlásí stále větší počet belgických mešit

Zpráva Koordinační jednotky pro posuzování hrozeb (OCAM), která je zvláštním orgánem spolupracujícím s bezpečnostními a zpravodajskými agenturami, byla ve středu zveřejněna deníkem De Standaard. „Stále větší počet mešit a islámských center v Belgii je stoupencem wahhábismu,“ uvádí dokument.

Wahhábismus je přísnou fundamentální formou islámu, mezi jejíž podporovatele patří například Saúdská Arábie. Právě tato forma islámské víry nepřímo povzbudila vzestup Islámského státu. Mezi principy wahhábismu patří nadřazenost práva šaría i myšlenka násilného džihádu, který podporuje zabíjení muslimů nedodržujících tento výklad muslimské víry.

OCAM označuje wahhábismus jako „jednorozměrný islám,“ který se „šíří v muslimském světě včetně muslimských menšin na Západě“. Podle zprávy mnoho sunnitských muslimů inklinuje k wahhábistickým zásadám, jež se v současnosti stávají normou.

Saláfisté bojují proti uctívání západních hodnot

Saláfisté, příznivci wahhábismu, se snaží odvrátit ostatní muslimy od „západoevropských hodnot a norem,“ jejichž dodržování je podle nich v rozporu s Koránem. Deník De Standaard, který zprávu zveřejnil, uvádí, že wahhábističtí imámové běžně kážou v belgických mešitách, které se nacházejí zejména v Bruselu, Antverpách nebo Mechelenu. Podle dokumentu existují i wahhábistické televizní kanály a online média.

„Většina islámských knihkupectví a internetových obchodů v Belgii nabízí výhradně wahhábistická a saláfistická díla jak v arabštině, tak v překladu,“ uvádí se ve zprávě. Belgie se dostala do stavu nejvyšší pohotovosti poté, co zde byl v březnu loňského roku spáchán teroristický útok na letišti Zaventem a na stanici metra Maelbeek.

V převážně muslimské čtvrti Molenbeek, která je považována za „islamistický hotspot,“ byla od té doby provedena řada policejních razií. Žilo zde mnoho podezřelých zapojených do teroristických útoků v Paříži i v Bruselu. Belgický ministr zahraničí Didier Reynders v listopadu varoval EU před rostoucím přílivem džihádistických bojovníků vracejících se do Evropy z rozpadajícího se Islámského státu v Iráku a Sýrii, kteří by mohli provést další teroristické útoky.


Autor: ElS

Zdroj: De Standaard

Foto: © Amr Dalsh / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek