KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Berlínská výstava „mučedníků“ vyvolala pobouření, jsou v ní zařazeni i teroristé

Berlínská umělecká instalace věnovaná „mučedníkům“ vyvolala pobouření poté, co do ní byl vedle Martina Luthera Kinga či filozofa Sokrata začleněn i jeden z pařížských džihádistů, či pilot jednoho z unesených letadel z 11. září 2001.  Výstava pobouřila nejen návštěvníky, ale i francouzské velvyslanectví, které ji označilo jako „hluboce šokující“.

...

Umělci zařadili mezi mučedníky i sebevražedného atentátníka z Bataclanu

Takzvané Muzeum mučedníků, které vytvořil kolektiv dánských autorů, zobrazuje portréty 20 lidí z různých historických období, kteří „zemřeli kvůli svému přesvědčení“. Ke každému z portrétů je připojena krátká biografie.

Výstava zahrnuje i portrét francouzského džihádisty Ismaela Omara Mostefaie, jednoho ze tří sebevražedných atentátníků, kteří v roce 2015 zaútočili na návštěvníky v koncertní síni Bataclan v Paříži a zabili až 90 z nich. Vedle džihádistova portrétu je symbolicky umístěna vstupenka do Bataclanu.

Muž, který stál za smrtí tolika lidí, sdílí stěnu s ikonou boje za občanská práva v USA Martinem Lutherem Kingem či s řeckým filozofem Sokratem. Vedle těchto slavných historických osobností je však i další terorista, který se nesmazatelně zapsal do temných lidských dějin. Je jím pilot letadla, které narazilo do jedné z budov Světového obchodního centra v New Yorku dne 11. září 2001.

Instalace umělecké skupiny The Other Eye of the Tiger byla zahájena minulou středu v uměleckém centru Kunstquartier Bethanien. Výstava vyvolala pobouření jak v německých a francouzských médiích, tak i na sociálních sítích.

Umělecká skupina chtěla pouze vyjádřit „různé pohledy na mučednictví“

Francouzské velvyslanectví v Berlíně vyjádřilo své „zděšení“ nad uměleckou instalací, která zahrnuje i teroristy a označilo ji za „hluboce šokující“. „I když si uvědomujeme naši vazbu na svobodu umělecké tvorby, silně odsuzujeme zmatek v rozdílu mezi mučednictvím a terorismem,“ uvedlo francouzské velvyslanectví ve svém prohlášení.

Umělecký kolektiv, který za instalací stojí, svou volbu vybraných osobností brání s tím, že rozhodně odsuzuje každý druh násilí a terorismu, ale že tím chtěl jen ukázat různorodý pohled na „mučednictví“.

„Všichni mučedníci v rámci této umělecké práce byli jmenováni mučedníky buďto státem, náboženstvím nebo organizací. Nikdo z nich tak nebyl označen ze strany umělců,“ řekla umělecká skupina ve svém prohlášení.

Berlínské orgány se od projektu distancovaly s tím, že výstavu „nepodporují“ a to ani finančně. Předchozí verze Muzea mučedníků, která byla představena v roce 2016 v Kodani, rovněž vyvolala kontroverzi, jež vyústila až v udání na policii za „povzbuzování k terorismu“.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek