
Umělci zařadili mezi mučedníky i sebevražedného atentátníka z Bataclanu
Takzvané Muzeum mučedníků, které vytvořil kolektiv dánských autorů, zobrazuje portréty 20 lidí z různých historických období, kteří „zemřeli kvůli svému přesvědčení“. Ke každému z portrétů je připojena krátká biografie.
Výstava zahrnuje i portrét francouzského džihádisty Ismaela Omara Mostefaie, jednoho ze tří sebevražedných atentátníků, kteří v roce 2015 zaútočili na návštěvníky v koncertní síni Bataclan v Paříži a zabili až 90 z nich. Vedle džihádistova portrétu je symbolicky umístěna vstupenka do Bataclanu.
Muž, který stál za smrtí tolika lidí, sdílí stěnu s ikonou boje za občanská práva v USA Martinem Lutherem Kingem či s řeckým filozofem Sokratem. Vedle těchto slavných historických osobností je však i další terorista, který se nesmazatelně zapsal do temných lidských dějin. Je jím pilot letadla, které narazilo do jedné z budov Světového obchodního centra v New Yorku dne 11. září 2001.
Instalace umělecké skupiny The Other Eye of the Tiger byla zahájena minulou středu v uměleckém centru Kunstquartier Bethanien. Výstava vyvolala pobouření jak v německých a francouzských médiích, tak i na sociálních sítích.
Bataclan Mörder mit öffentlicher Förderung als Märtyrer präsentiert ?
Ist das das Deutschland, in dem wir gern und gut lebenhttps://t.co/rVxohnnLip
— Calgacus (@beauregard_ii) 30. listopadu 2017
Umělecká skupina chtěla pouze vyjádřit „různé pohledy na mučednictví“
Francouzské velvyslanectví v Berlíně vyjádřilo své „zděšení“ nad uměleckou instalací, která zahrnuje i teroristy a označilo ji za „hluboce šokující“. „I když si uvědomujeme naši vazbu na svobodu umělecké tvorby, silně odsuzujeme zmatek v rozdílu mezi mučednictvím a terorismem,“ uvedlo francouzské velvyslanectví ve svém prohlášení.
Umělecký kolektiv, který za instalací stojí, svou volbu vybraných osobností brání s tím, že rozhodně odsuzuje každý druh násilí a terorismu, ale že tím chtěl jen ukázat různorodý pohled na „mučednictví“.
„Všichni mučedníci v rámci této umělecké práce byli jmenováni mučedníky buďto státem, náboženstvím nebo organizací. Nikdo z nich tak nebyl označen ze strany umělců,“ řekla umělecká skupina ve svém prohlášení.
Berlínské orgány se od projektu distancovaly s tím, že výstavu „nepodporují“ a to ani finančně. Předchozí verze Muzea mučedníků, která byla představena v roce 2016 v Kodani, rovněž vyvolala kontroverzi, jež vyústila až v udání na policii za „povzbuzování k terorismu“.
Komentáře (0)