Americké vyšetřovací agentury CIA a FBI již dříve nařkly Rusko z ovlivnění listopadových voleb ve snaze pomoci Donaldu Trumpovi k vítězství. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně tato nařčení důrazně odmítá.

Prezident Obama ve čtvrtek podepsal prováděcí předpis, který nastínil trest pro jednotlivce i organizace, o kterých se vláda domnívá, že byli zapojeni do „manipulace, pozměnění či zpronevěry informací s účelem narušení či podrytí volebních procesů či institucí“.

Sankce zapříčinily uzavření hned dvou ruských rekreačních sídel pro diplomaty v New Yorku a Marylandu, ale zasáhly také jednotlivce. 35 členům ruské tajné služby a jejich rodinám bylo nařízeno do 72 hodin opustit zemi. Rusko pro ně muselo kvapně vyslat speciál, který je ze Spojených států dostal.

Obama ve svém prohlášení řekl: „Tato opatření jsou důsledkem opakovaných veřejných i soukromých varování, které jsme vyslovili ruské vládě a která jsou nezbytnou a adekvátní reakcí na snahy poškodit zájmy Spojených států, které jsou v rozporu se zavedenými mezinárodními normami chování.Kybernetické aktivity Ruska měly za cíl ovlivnit volby, narušit důvěru v demokratické instituce Spojených států, vyvolat pochybnosti o integritě našeho volebního procesu a oslabit důvěru v instituce americké vlády. Takové činy jsou neakceptovatelné a nebudou tolerovány.“

Prezident také naznačil, že toto je pouze veřejná reakce Bílého domu na údajný útok hackerů a že další akce bude vláda podnikat již mimo oko veřejnosti.

Nově zvolený prezident Donald Trump se od současné vlády distancoval, když řekl, že Američané by se přesto měli přenést: „Nyní je čas, aby se naše země zabývala většími a lepšími věcmi,“ uvedl ve svém prohlášení. „Nicméně v zájmu naší země a jejich skvělých lidí se příští týden sejdu s vedoucími představiteli výzvědné komunity, abych měl k situaci aktuální fakta.“

Během své kampaně sliboval Trump lepší vztahy s Putinem, zatímco odmítl americké vyšetřovací agentury, které potvrdily kybernetické útoky. Nicméně předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ve čtvrtek vyjádřil svůj souhlas s Obamovou vládou, když řekl, že sankce měly být na Rusko uvaleny už dávno.

Pouze hodinu od oznámení sankcí odpověděly ruské úřady příslibem odvetných opatření. Ruská ambasáda ve Spojeném království v reakci na oznámení sankcí zveřejnila na svém Twitteru obrázek kachny s nápisem „trapné“, při čemž uvedla, že všichni rádi uvidí „konec této neblahé vlády“.


Autor: VoZ

Zdroj: Independent

Foto: Chip Somodevilla/Getty