KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Bílý dům uvalil sankce na Rusko za údajné ovlivnění prezidentských voleb

Obamova vláda ve čtvrtek oznámila uvalení sankcí na Moskvu za údajné napadení počítačů Demokratického národního výboru za účelem ovlivnění letošních prezidentských voleb.

...

Americké vyšetřovací agentury CIA a FBI již dříve nařkly Rusko z ovlivnění listopadových voleb ve snaze pomoci Donaldu Trumpovi k vítězství. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně tato nařčení důrazně odmítá.

Prezident Obama ve čtvrtek podepsal prováděcí předpis, který nastínil trest pro jednotlivce i organizace, o kterých se vláda domnívá, že byli zapojeni do „manipulace, pozměnění či zpronevěry informací s účelem narušení či podrytí volebních procesů či institucí“.

Sankce zapříčinily uzavření hned dvou ruských rekreačních sídel pro diplomaty v New Yorku a Marylandu, ale zasáhly také jednotlivce. 35 členům ruské tajné služby a jejich rodinám bylo nařízeno do 72 hodin opustit zemi. Rusko pro ně muselo kvapně vyslat speciál, který je ze Spojených států dostal.

Obama ve svém prohlášení řekl: „Tato opatření jsou důsledkem opakovaných veřejných i soukromých varování, které jsme vyslovili ruské vládě a která jsou nezbytnou a adekvátní reakcí na snahy poškodit zájmy Spojených států, které jsou v rozporu se zavedenými mezinárodními normami chování.Kybernetické aktivity Ruska měly za cíl ovlivnit volby, narušit důvěru v demokratické instituce Spojených států, vyvolat pochybnosti o integritě našeho volebního procesu a oslabit důvěru v instituce americké vlády. Takové činy jsou neakceptovatelné a nebudou tolerovány.“

Prezident také naznačil, že toto je pouze veřejná reakce Bílého domu na údajný útok hackerů a že další akce bude vláda podnikat již mimo oko veřejnosti.

Nově zvolený prezident Donald Trump se od současné vlády distancoval, když řekl, že Američané by se přesto měli přenést: „Nyní je čas, aby se naše země zabývala většími a lepšími věcmi,“ uvedl ve svém prohlášení. „Nicméně v zájmu naší země a jejich skvělých lidí se příští týden sejdu s vedoucími představiteli výzvědné komunity, abych měl k situaci aktuální fakta.“

Během své kampaně sliboval Trump lepší vztahy s Putinem, zatímco odmítl americké vyšetřovací agentury, které potvrdily kybernetické útoky. Nicméně předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ve čtvrtek vyjádřil svůj souhlas s Obamovou vládou, když řekl, že sankce měly být na Rusko uvaleny už dávno.

Pouze hodinu od oznámení sankcí odpověděly ruské úřady příslibem odvetných opatření. Ruská ambasáda ve Spojeném království v reakci na oznámení sankcí zveřejnila na svém Twitteru obrázek kachny s nápisem „trapné“, při čemž uvedla, že všichni rádi uvidí „konec této neblahé vlády“.


Autor: VoZ

Zdroj: Independent

Foto: Chip Somodevilla/Getty

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek