KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Brazílie posílá 200 000 vojáků k zastavení šířícího se viru Zika

Brazílie kvůli boji s virem Zika, který způsobuje vrozené poškození mozku, vyčlenila více než 200 000 vojáků, aby chodili „dům od domu“. Epidemie, kterou přenášejí komáři, se rychle šíří po celém světě. První případy nákazy jsou hlášeny z USA i Evropy.

...

Hrozí rychlé rozšíření po celé Americe

Vojáci budou navštěvovat domácnosti po celé Brazílii, informovat obyvatele a distribuovat letáky. Podle brazilského ministra zdravotnictví Marcela Castra se jedná o jeden z hlavních signálů rostoucího úsilí vlády o zastavení viru Zika.

Vláda též pod rostoucím tlakem na řešení krize rozhodla o rozdávání repelentů pro minimálně 400 000 těhotných žen.

Virus způsobuje vážné vrozené vady včetně mikrocefalie, což znamená, že ženám infikovaným v těhotenství se rodí děti s neobvykle malými hlavami a poškozeným mozkem. S ohledem na letní olympijské hry, které se letos konají v Riu, rostou obavy, že by se virus mohl stát celosvětovým problémem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že virus se pravděpodobně rozšíří po celé Americe s výjimkou Chile a Kanady. „Náš výzkum se ubírá správným směrem. Vyvíjíme lepší formy testování se zaměřením na prenatální přenos choroby, abychom lépe poznali, jak virus děti napadá,“ oznámil tiskový mluvčí WHO.

Prudký nárůst případů nejen v Brazílii ale v celé Jižní Americe vedl Spojené státy i další země k vydání varování, aby těhotné ženy necestovaly do postižených oblastí. To je pro Brazílii velmi znepokojivá informace, protože se připravuje na olympijské hry, které se konají v srpnu v Rio de Janeiru.

První případy v USA a Evropě

V úterý byly první dva případy nakažení nahlášeny ve Spojených státech. Postižení Američané pocházejí z Virginie a Arkansasu a oba se podle agentury Reuters před nedávnem vrátili z Jižní Ameriky.

Pacient z Virginie nepředstavuje pro okolí žádné riziko, protože zde v současné době není sezóna komárů. Nakažený z Arkansasu zase údajně trpí jen mírnou formou onemocnění.

První případy onemocnění se již objevily i v Evropě. Tři případy jsou hlášeny ve Velké Británii, čtyři v Itálii a dva ve španělském Katalánsku. První nemocné ohlásilo i Dánsko a Švýcarsko.

Nebezpečný komár je i v jižní Evropě

Všichni nemocní v Evropě se stejně jako nakažení ze Spojených států nedávno vrátili z cest po Latinské Americe a oblasti Karibiku. Odborníci se však obávají, že nemoc by se potenciálně mohla sama šířit v Itálii, protože komár, který nemoc přenáší, sice pochází z Asie, ale v současné době je rozšířen v celé jižní Evropě.


Komár Aedes aegypti, přenašeč viru Zika. Foto: James Gathany/CDC

Nakažené lidi musíme izolovat a zajistit, aby nepřišli do styku s komárem. Pokud by nakaženého komár štípl, může poté nemoc přenést na více než 200 lidí,“ řekl virolog s univerzity v Miláně Fabrizio Pregliasco listu La Repubblica. „Je to jako s ohněm. Pokud jej dostanete hned pod kontrolu, nevznikne žádný problém. V opačném případě hrozí obrovský požár.“

Těhotné ženy byly varovány, aby se zdržely cest do 22 zemí z oblastí latinské Ameriky, Karibiku, Afriky a Oceánie, kde epidemie Ziky propukla. To může vážně poškodit blížící se olympiádu v Rio de Janeiru.

Na rozdíl od jiných epidemií se virus Zika naštěstí nepřenáší z člověka na člověka. Lidé se mohou nakazit pouze prostřednictvím komářího štípnutí. Většina nakažených lidí má příznaky podobné chřipce, které zhruba během týdne ustoupí.

Konkrétní hrozbou je však Zika pro těhotné ženy a jejich plody. Navíc v tropických zemích je jen velmi obtížné se vyhnout komárům.

Téměř 4000 postižených novorozenců v Brazílii

Brazílie od října, kdy se virus objevil na severovýchodě země, zaznamenala u novorozenců již nejméně 3893 případů mikrocefalie. Roční průměr v minulých letech přitom činil asi 160 případů.

Existuje domněnka, že virus, který byl zpočátku považován za relativně neškodný, se do Brazílie dostal během mistrovství světa v kopané v roce 2014, kdy jej zde rozšířili fotbaloví fanoušci z Francouzské Polynésie.

Vědci odhadují, že v Brazílii by virem mohlo být nakaženo až 1,5 milionu lidí. Druhý nejvyšší výskyt epidemie je v Kolumbii, kde je virem nakaženo více než 13 500 lidí. Zde přitom infekce hrozí dalším 700 000 lidí.

Kolumbijský ministr zdravotnictví Alejandro Gaviria varoval ženy, aby se po dobu osmi měsíců vyhnuly otěhotnění. Podobná varování byla vydána i v Ekvádoru, Salvadoru a Jamajce.

Bojovníci za práva žen již tato doporučení podrobili kritice. „Je neuvěřitelně naivní, když vláda požaduje po ženách odložení těhotenství v takové zemí, jako je Kolumbie, kde je více než 50 procent těhotenství neplánovaných a v širším regionu, kde je všudypřítomné sexuální násilí,“ řekla Monika Roa z ženské organizace Link Worldwide.


Autor: jil

Zdroj: Daily Mail, RT

Foto: AP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Brazilci vyvinuli novou zbraň pro pěšáky, a teď testují, jestli se s ní dají střílet i komáři. Jinými slovy, test přesnosti střelby v reálných bojových podmínkách.