KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Brazilský olympijský odkaz za více než 300 miliard: Stadiony 5 měsíců po skončení her pomalu chátrají

Před méně než půl rokem se diváci po celém světě kochali velkolepými olympijskými stadiony v brazilském městě Rio de Janeiro. Dnes se Olympijský park v Riu na fotografiích podobá spíš opuštěnému městu duchů, o které se již celé měsíce nikdo nestará. Nefunguje elektřina, stadiony se stávají obětí rabování a extrémně zadlužená brazilská vláda s tím nemůže nic dělat.

...

Olympijské aquatické centrum, které bylo loni využito pro paralympiádu, je dnes neudržované a pomalu chátrá. Dle původních plánů mělo být po skončení her rozloženo a rozděleno na dvě školy, avšak zatím tomu nic nenasvědčuje.

Brazílie musela kvůli uspořádání největší sportovní události na světě sáhnout hluboko do kapsy a odhaduje se, že celkové náklady se vyšplhaly až na 12 miliard dolarů (více než 300 miliard Kč). Celá událost se navíc odehrála v době, kdy brazilská ekonomika zažívala obrovský úpadek a státní zaměstnanci dostávali své výplaty se zpožděním, pokud je vůbec dostali.

Jak ale ukazují nedávno pořízené fotografie, tento draze zaplacený olympijský odkaz nyní začíná chátrat. Obrovské arény se začínají rozpadat a pomalu přechází do havarijního stavu, zatímco Brazílie se snaží vyrovnat s obrovskými dluhy.

Bazén ve vodním centru, které bylo postaveno jako dočasná stavba pro účely olympijských her, je vypuštěný, celé místo uvnitř vypadá zchátrale a v žádném případě nepřipomíná impozantní arénu, kterou ještě minulé léto bylo.

Světově proslulý fotbalový stadion Maracanã, na kterém se odehrálo také finále mistrovství světa v roce 2014, je nyní opuštěný a jeho trávník již ani zdaleka nepřipomíná sytě zelenou hrací plochu nejlepší světové kvality, po které zde hráči dříve běhali. Na stadionu byla také odpojena elektřina z důvodu nezaplacených účtů, které se pohybují kolem 1 milionu dolarů (25 milionů Kč) a stejně jako u ostatních sportovišť využívaných při loňské olympiádě zde zůstávají nezodpovězené otázky o jeho budoucnosti. Když byl stadion minulý měsíc vyrabován, požádalo konsorcium, které ho spravuje, o zásah státu.


Takto vypadal stadion Maracanã před pár měsíci během zahajovacího ceremoniálu olympijských her.

A takto vypadá dnes: vyschlý trávník, vypnutá elektřina, vytrhané sedačky, prach, špína a oběť rabování.

Má se za to, že pořádání olympijských her stálo brazilskou vládu 3 miliardy dolarů (75 miliard Kč) a zbytek nákladů byl hrazen z jiných zdrojů.

Jen před dvěma lety brazilské ministerstvo sportu prohlásilo, že za uspořádání mistrovství světa ve fotbale v této zemi, která se nacházela ve špatné finanční situaci, utratilo zhruba 11,6 miliardy dolarů (290 miliard Kč). Přestože jsou Brazilci fotbalem posedlí, mnoho z nich proti těmto masivním výdajům v době, kdy jsou veřejné služby pod enormním tlakem, protestovalo v ulicích.

Deník New York Times uvedl, že nejméně 48 brazilských měst zvažuje zrušení letošních karnevalových oslav, protože si je jednoduše nemohou dovolit. Deník dále uvádí, že v Riu letos předpovídají úřady schodek rozpočtu 1 miliardu dolarů, přičemž státní rozpočet bude o 6 miliard dolarů (150 miliard Kč) nižší. Dalších 10 miliard dolarů (250 miliard Kč) dluží stát v úvěrech.


Během loňské letní olympiády hostilo Olympijské aquatické centrum jedny z nejznámějších světových atletů.

Dnes pomalu chátrá, není udržováno a celý olympijský park se již téměř stal městem duchů:
Pro olympijskou infrastrukturu přitom byly pro dobu po skončení olympiády velké plány. Aréna pro taekwon-do měla být přetvořena na školu, zatímco aquatické centrum hned na dvě školy. Nic z toho se však neuskutečnilo, a Brazilcům tak zůstaly jen otázky, zda bylo moudré hry hostit.


Smutná fotografie ukazuje opuštěný Olympijský park v Riu, ze kterého je dnes, pouhých 5 měsíců po ukončení letní olympiády, pomalu chátrající město duchů, o které se nikdo nestará.

Nezaměstnanost v brazilském hlavním městě se od konání olympijských her zdvojnásobila a HDP kleslo na 8,4 %. Státní zaměstnanci přišli v důsledku snahy státu bojovat s hospodářskou krizí o 30 % svých platů.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail / NYTimes

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek