KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Brexit klepe na dveře: Mayová hodlá spustit článek 50 Lisabonské smlouvy příští týden

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí oznámila, že hodlá 29. března spustit článek 50 Lisabonské smlouvy a oficiálně tak požádat o odchod Velké Británie z Evropské unie. Existují však stále obavy, že se jednání s Bruselem ošklivě zvrtne. Premiérčin mluvčí uvedl, že Evropská unie slíbila odpovědět na žádost během 48 hodin. 

...

Článek 50 bude použit poprvé v historii EU

Mayová uvedla, že očekává, že bude dodržena dvouletá lhůta a Spojené království vystoupí z bloku dne 29. března 2019. Dvouletý časový rámec stanovený smlouvami Evropské unie může být prodloužen pouze jednomyslným souhlasem všech zbývajících 27 členských států bloku.

„Cíl vlády je jasný. Dohoda, která je v zájmu každého národa ve Velké Británii a v celé Evropě bude představovat nové pozitivní partnerství mezi Spojeným královstvím a našimi přáteli a spojenci v Evropské unii," uvedl britský ministr pro brexit David Davis.

Zástupce Velké Británie v Bruselu Tim Barrow již o plánu své země informoval kancelář předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Článek 50 Lisabonské smlouvy nebyl nikdy dříve použit. Paradoxem je, že ani jeho autor neměl v úmyslu, aby se tak někdy stalo. To v praxi znamená, že přesný postup odchodu z EU včetně vyjednávání budoucích vztahů mezi Velkou Británií a blokem zůstává dosud nejasný.

Juncker uvedl, že odchod Velké Británie bude špatným příkladem pro ostatní členy bloku

Jakmile bude článek 50 spuštěn, mezi první akce by měla patřit oficiální reakce ze strany EU, která zároveň stanoví pokyny pro vyjednávání.

Počáteční mimořádný summit se pak bude konat během několika týdnů. Očekává se, že jednání mezi Británií a zástupci EU rozhodně nebudou poklidná, ba naopak.

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker mezitím uvedl, že doufá, že žádné jiné země nebudou chtít z EU vystoupit poté, co uvidí, jak za brexit bude Velká Británie potrestána.

Juncker rovněž již dříve zdůraznil, že Mayová bude muset respektovat požadavky EU ohledně zákona o odchodu z Unie.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek