KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

BREXIT: Volný pohyb osob mezi EU a Velkou Británií skončí v březnu 2019

Britský ministr prohlásil, že od března 2019 bude zaveden nový imigrační systém, který již nebude umožňovat volný pohyb lidí mezi zeměmi EU a Velkou Británií.

...

Ministr pro migraci Brandon Lewis tuto informaci sdělil ve spojitosti s „detailním posouzením“ nákladů a přínosů migrantů z Evropské unie, které si britská vláda nyní vyžádala. Tato zpráva bude dle očekávání vydána v září 2018, tedy 6 měsíců před brexitem.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová již dříve ujistila firmy, že imigrace ve spojitosti s brexitem nebude nijak ostře zasažena. Pro deník Financial Times uvedla, že Velká Británie bude nadále přitahovat „nejchytřejší a nejlepší“ migranty z celého světa, přičemž deník dále indikoval, že se zvažuje systém pracovních povolení pro Evropany.

Zvažuje se systém pracovních povolení

Konfederace britského průmyslu (CBI) uvedla, že podniky „naléhavě“ potřebují vědět, jak bude imigrace z EU vypadat, a to jak v „přechodné“ době do března 2019, tak také po ní. Ministři rovněž přislíbili „rozsáhlé“ konzultace, při nichž vyslechnou stanoviska podniků, odborů a univerzit.

Imigrace byla jedním z ústředních témat loňského referenda o setrvání Británie v EU a ministři slíbili, že při vyjednávání brexitu „znovu převezmou kontrolu“ britských hranic. Imigrační zákon, který odhalí metodu, kterou vláda pro nový imigrační systém zvolila, byl minulý měsíc zmíněn také v Královnině řeči.

V rozhovoru pro rádiovou stanici BBC Radio 4 však Lewis detaily o budoucí imigrační politice vlády nepotvrdil a uvedl, že budou zveřejněny v bílé knize, která bude vydána později tento rok, a že imigrační zákon bude projednáván v parlamentu v roce 2018.

Ministři dále uvedli, že po brexitu zavedou jakési implementační období, jehož cílem bude minimalizovat ekonomický a společenský dopad vystoupení Británie z EU. Lewis uvedl, že je „jednoduše samozřejmé“, že pravidla EU o volném pohybu osob v tomto období platit nebudou a že nový systém bude zaveden na jaře 2019.

Ministerstvo vnitra požádalo Poradní výbor pro migraci (Migration Advisory Committee), aby zvážil regionální distribuci migrace z EU, které sektory jsou na ní nejvíce závislé a roli dočasných a sezónních pracovníků.

Tato zpráva se bude zabývat „ekonomickými a společenskými náklady a přínosy migrace z EU pro britské hospodářství“, jejími dopady na konkurenceschopnost a tím, zda by bylo výhodné zaměřit migraci na vysoce kvalifikované práce.

Ministryně vnitra Amber Ruddová řekla: „Zajistíme, abychom nadále přitahovali lidi, kteří pro nás mají ekonomický, společenský a kulturní přínos. Nový imigrační systém nám však zároveň poskytne kontrolu nad objemem lidí, kteří sem přicházejí, což vzbudí důvěru veřejnosti v to, že uplatňujeme svá vlastní pravidla ohledně osob, které chceme do Velké Británie přijmout, a pomůže nám snížit čistou migraci na udržitelnou úroveň.“ 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek