KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Brexit zažehl v Británii vlnu nenávistných útoků proti Polákům a muslimům

Rasistické narážky i fyzické útoky proti lidem, kteří jsou členy etnických či náboženských menšin, se začínají ve velkém množit poté, co se Velká Británie v referendu rozhodla odejít z EU. Nenávistným komentářům neunikla ani moderátorka televizní stanice BBC Sima Kotechová (36).

...

Cameron označil útoky za „odporné“

Kotechová byla dle svých slov šokována rasistickou nadávkou, kterou byla včera označena ve svém rodném městě Basingstoke. Někdo na ni na ulici zavolal „paki!“, což je britské urážlivé rasistické označení lidí pákistánského původu. Šokovaná Kotechová uvedla, že toto slovo neslyšela od 80. let.

Incident je součástí velkého nárůstu zločinnosti s motivem nenávisti, která jen mezi čtvrtkem, tedy volebním dnem, a nedělí v Británii stoupla o 57 %. Policie vyšetřovala především útoky proti Polákům a muslimům. Premiér David Cameron označil tyto útoky za „odporné“. Rasistické incidenty odstartoval Brexit, který si lid Velké Británie minulý týden odhlasoval.


Moderátorka BBC Sima Kotechová

Moderátorčin Twitter se poté, co rasistický slovní útok na svou osobu zveřejnila, zaplnil podpůrnými zprávami mnoha lidí. „Opravdu si cením vaší podpory. Díky vašim zprávám jsem na Brity pyšná,“ uvedla Kotechová na svém twitterovm účtu. Poslankyně Maria Millerová z Baskingstoke uvedla: „Simo, sdílím s vámi váš šok. Rasismus nemá v jakékoliv komunitě ani v naší zemi místo.“


Ve východním Londýně byli napadeni dva muži polského původu

Útoku se nevyhnulo ani polské komunitní centrum v západním Londýně, na které někdo sprejem nastříkal rasistická hesla a sprostá slova. Zástupce vrchního konstábla Mark Hamilton uvedl, že „policejní síly úzce spolupracují s jednotlivými komunitami k udržení jednoty a snaží se zabránit nenávistným trestným činům“.

K násilnému incidentu proti Polákům došlo také ve východním Londýně, kde byli zbiti dva polští muži, otec a syn. Náhodný svědek, uvedený pod jménem Carlos, muže spatřil, jak leží na zemi v bezvědomí a z tváří jim teče krev. Carlos muže vyfotil a poté zaznamenal i jejich ošetření záchrannými složkami, které na místo přivolal. 

Otec a syn uvedli, že byli napadeni „anglickými muži“. Starší muž měl zlomenou ruku a poranění krční páteře, mladší utrpěl vážné zlomeniny v obličeji, útočníci mu přerazili čelist a nos.

Starosta Londýna Sadiq Khan požádal Scotland Yard, aby byl vůči těmto incidentům „extra ostražitý“. „Svou zodpovědnost za ostrahu Londýna beru vážně,“ uvedl starosta. „Je opravdu důležité, abychom zabránili případnému zvýšení trestných činů z nenávisti ze strany těch, kteří chtějí využít výsledky referenda jako způsob rozdělení britské společnosti,“ dodal Khan. 

Více než 100 nenávistných incidentů zaznamenala od referenda i Muslimská rada Británie (MCB).


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek