KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Británie plánuje zachovat bezvízové cestování pro občany zemí EU i po brexitu

Britská vláda plánuje dle BBC zachovat bezvízové cestování do Spojeného Království pro občany zemí Evropské unie i po brexitu.

...

Nicméně pokud budou návštěvníci ze zemí EU chtít v Británii pracovat, studovat či žít, budou si muset zažádat o zvláštní povolení. V současné době mohou občané EU v Británii volně pracovat a žít, aniž by zvláštní povolení potřebovali.

Pro práci speciální povolení

Ministerstvo vnitra uvedlo, že řízení migrace je o dostupnosti práce a výhod, ale také o schopnosti kontrolovat vstup fyzicky na hranici.

Nicméně ministři budou pravděpodobně čelit otázkám, zda budou existovat nějaká „zadní vrátka“ do Británie a jak ministerstvo vnitra hodlá předejít tomu, aby lidé v zemi zůstávali déle, než je povoleno, a sháněli si práci bez víz či pracovního povolení.

Labouristický poslanec Ben Bradshaw, který je rovněž členem kampaně Open Britain, která je proti „tvrdému brexitu“, řekl: „Nikdo z těch, kdo volili pro vystoupení z Evropské unie, neočekával, že brexit bude pro Británii znamenat ztrátu kontroly nad imigrací, a přesto právě to vláda nyní navrhuje.“

„Omezit práva přijít do Británie a pracovat zde, zatímco ponecháte otevřené dveře pro všechny ostatní, se zdá být opakem imigračního systému podle zdravého rozumu. Neomezí nikoho, kdo sem přichází z Evropy a nemá v úmyslu zde pracovat, a naopak možná vytlačí občany zemí EU do černé ekonomiky,“ řekl Bradshaw.

Dle jeho slov nový systém „nenabízí téměř žádnou kontrolu, ale zatíží britské podniky ještě větším množstvím byrokracie“ a vláda by namísto toho měla „znovu zvážit členství v jednotném trhu“.

Nový migrační systém od března 2019

Britská výzkumná a nátlaková skupina Migration Watch uvedla, že se jedná o „rozumný a přiměřený“ návrh s tím, že vláda bude muset utratit více peněz za vymáhání své imigrační politiky, aby se vypořádala s lidmi, kteří překročí stanovený limit pro pobyt v zemi.

V prohlášení ministerstva vnitra stálo: „Návrhy pro budoucí imigrační systém pro občany EU budou včas zveřejněny.“

Premiérka Theresa Mayová však prohlásila, že volný pohyb, „jak jsme ho znali jako členové Evropské unie“, skončí a „podobná imigrační pravidla, jako máme dnes pro lidi přicházející ze zemí mimo EU, budou existovat také pro občany EU“.

Podle deníku The Times bude nový imigrační systém uveden do provozu poté, co Británie oficiálně opustí EU v březnu 2019.

Poté již bude záležet na Evropské unii, zda se rozhodne přijmout nabídku zachování bezvízového cestování, pokud ji britská vláda oficiálně učiní.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek