KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Britská vláda přiznala, že v Sýrii a Iráku ztratila stopu stovek džihádistů

Britský ministr pro bezpečnost Ben Wallace připustil, že vláda přesně neví, kde skončily stovky britských občanů, kteří odcestovali na Blízký východ, kde se přidali k džihádistickým skupinám.

...

„O určitém počtu přesně nevíme, kde teď jsou“

Z Velké Británie odešlo do Sýrie a Iráku pomáhat teroristům asi 850 osob. Zhruba polovina z nich se vrátila zpět. Ministr Wallace v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC popřel, že by britské úřady úplně „ztratily stopu“ podezřelých teroristů, kteří tam zůstali. Předpokládá se, že většina z nich byla zabita v bojích a další se vrátili na území Turecka.

Víme, že z původních 850 se jich asi polovina vrátila do Británie. O dalších asi 15 až 20 procentech se domníváme, že zahynuli při vojenských operacích a víme, že někteří další se vracejí do Turecka,“ řekl Wallace. „Možná se část z nich pokouší dostat zpátky k nám, ale o určitém počtu těchto lidí přesně nevíme, kde teď jsou.“

Po dobytí klíčových měst Rakká a Mosul z rukou Islámského státu v druhé polovině loňského roku se po okolí v poušti skrývají stovky džihádistů. Odhaduje se, že je mezi nimi minimálně 300 Britů. Toto zjištění vyvolává obavy u západních zpravodajských služeb, které mají strach z jejich návratu do Evropy a přípravy teroristických útoků.

Válka proti Islámskému státu „není zdaleka u konce“

Navzdory koaličním úspěchům zůstává britský ministr obrany Gavin Williamson opatrný, když tvrdí, že válka proti Islámskému státu ještě „není zdaleka u konce“ a ke zničení této „zlé“ organizace je ještě třeba vykonat mnoho práce.

Williamson se proto v Bagdádu setkal se svým iráckým protějškem Erfanem al-Hiyalim. Na tiskové konferenci po společném jednání Williamson oznámil, že Británie poskytne Iráku na boj proti terorismu 10 milionů liber (asi 288 milionů korun). Dále prohlásil, že boj „nyní vstupuje do nové fáze“ a je třeba se nyní zaměřit na „vítězství v online válce, ve které je třeba zabránit islamistické propagandě v náboru dalších zfanatizovaných příznivců“.

„Podle mého názoru jen mrtvý terorista nebude Británii škodit,“ řekl Williamson. „Nesmíme do naší země pustit žádného z těchto teroristů, ať už pocházejí odsud nebo ne. Musíme udělat maximum pro to, abychom odstranili tuto hrozbu."

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek