KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Britský chirurg přiznal, že při transplantacích vypálil do jater pacientů své iniciály

Chirurg Simon Bramhall (53) z Velké Británie přiznal, že zanechal své iniciály na orgánech muže a ženy, kteří u něj podstoupili transplantaci. Iniciály S.B. vytvořil laserovým paprskem na játrech obou pacientů. 

...

Při správném hojení by lékařovy iniciály samy vymizely, u jedné z pacientek se to ale nestalo

Lékař se k činu přiznal ve středu minulý týden u Birminghamského korunního soudu, ale nepřipustil, že by jeho zásah jakkoliv způsobil ublížení na zdraví. Lékaři používají argonové paprsky k zastavení krvácení jater nebo k vykreslování oblasti operace do povrchu orgánů.

Použití laserového paprsku tak podle Bramhalla není škodlivé, lékařovy iniciály by za normálních okolností časem vymizely. Jenže játra pacientky, u níž došlo k operaci, se tímto způsobem nezhojila a iniciály chirurga byly objeveny při další operaci.

Poté, co Bramhall uvedl svou obhajobu, prokurátor Tony Badenoch řekl, že soud přijal tuto obhajobu s tím, že je tento případ „bez právního precedentu“. Chirurg, který k soudu přišel v růžové košili a tmavém obleku, dostal od soudu bezpodmínečnou kauci s tím, že rozsudek bude vyhlášen 12. ledna příštího roku.

Chirurg se podepsal na orgány pacientů za přítomnosti kolegů

K oběma lékařovým zákrokům mělo dojít v únoru a srpnu roku 2013, jména pacientů nebyla uvedena. Státní zástupce Badenoch uvedl, že se jednalo o opravdu „neobvyklý a komplexní případ“ jak z hlediska lékařského, tak z hlediska právního. Advokát dodal, že Bramhall byl v době incidentu zaměstnán jako konzultant transplantačního oddělení v Birminghamu a že oba pacienti byli v době operace pod anestetiky.

„Dosavadní obžaloba představuje souhlas s tím, že to, co lékař učinil, nebylo špatné jen z hlediska etiky, ale že se jednalo o kriminální čin,“ řekl Badenoch. „Soud vzal v potaz to, že parafování doktora Bramhalla na játrech pacientů nebylo ojedinělým incidentem, ale opakovaným jednáním ve dvou případech vyžadujících dovednost a soustředění. To vše bylo navíc provedeno za přítomnosti kolegů,“ podotkl advokát.

Bramhall pracoval jako chirurg v Nemocnici královny Alžběty ve West Midlands v Birminghamu po dobu 12 let. Byl rovněž zapojen do výuky studentů medicíny a dohledu nad postgraduálními studenty. Státní zástupce Badenoch uvedl, že lékař zneužil svého postavení, přičemž nerespektoval pocity pacientů v bezvědomí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek