KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Britský muslim požaduje omluvu za to, že mu lékař předepsal nosní sprej obsahující vepřové

Rozhořčený muslimský otec z Velké Británie požaduje omluvu. Jeho dcera a neteř totiž užívaly lék proti chřipce schválený britskou Národní zdravotní službou, který však obsahoval látku vyrobenou z vepřového masa.

...

Otec požaduje oficiální omluvu a prošetření případu

Mohamed Shah prohlásil, že netušil, co obsahuje nosní sprej, který předepsal praktický lékař z Bradfordu jeho dceři Raghad a neteři Aiše.

Na „závadnost“ tohoto léku přišel až poté, co jeho dcera přinesla ze školy leták, který nabízel stejný nosní sprej s upozorněním a možností odmítnutí pro muslimské rodiny.

Některé nosní spreje proti chřipce obsahují želatinu vyrobenou z vepřového masa. Podle expertů je želatina pečlivě vyčištěná a slouží ke stabilizaci léku.

Přestože je želatina běžně používaná v řadě farmaceutických přípravků včetně lékových kapslí, Mohamed Shah kvůli tomu podal stížnost k Národní zdravotní službě (NHS) a inicioval tím vyšetřování.

Shahova rodina oznámila, že ordinace přestala sprej předepisovat. To jim ale nestačí a chtějí oficiální omluvu a také, aby se prověřilo, kolik muslimských rodin bylo dosud podobně postiženo. 

„Muslimská víra nepovoluje konzumaci vepřového masa v jakékoli formě. Naopak to přísně zakazuje,“ řekl Mohamed Shah. „Poté, co jsme na to upozornili, pouze přestali lék předepisovat muslimským rodinám. Když jsem tuto záležitost přišel projednat do ordinace, odmítli se se mnou o tom bavit.“

„Tato zkušenost nás pobouřila. Velmi nás naštvalo, že naše děti tomu byly vystaveny bez našeho vědomí,“ dodal Shah. „Obávám se, že podobně můžou být postiženy stovky dalších rodin, aniž by se tím někdo zabýval. Lékaři přece museli vědět, co sprej obsahuje.“

Podání stížnosti potvrdila NHS i zástupce ordinace

„Můžu potvrdit, že jsme přijali stížnost na ordinaci z Bradfordu týkající se léku proti chřipce,“ oznámil mluvčí NHS. „Britská NHS zajišťuje, aby měli všichni pacienti přístup k pokud možno nejkvalitnější péči, a proto tyto obavy bereme vážně.“

Kontaktovali jsme tohoto stěžovatele a zpětnou vazbu využijeme k důkladnému posouzení jeho stížnosti,“ dodal mluvčí NHS.

„Byli jsme informováni o skutečnosti, že k britské NHS byla podána stížnost týkající se předepisování léku proti chřipce,“ řekl mediální zástupce žalovaného zdravotnického zařízení. „S ohledem na to, že tento případ prošetřuje NHS, nechceme se k němu dále vyjadřovat.“


Autor: jil

Zdroj: Express

Foto: SWNS

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Správně. Potrestat toho doktora. Měl toho ksindla rovnou vyhodit z ordinace. Doufám, že to ostatní příčetní doktoři udělalí, když už vědí, o jak milého pacienta jde.