KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Britští SAS v Sýrii při speciální operaci překvapili islamisty a obsadili přehradu u Rakká

Členové britských speciálních jednotek SAS v Sýrii během vůbec první výsadkové operace proti ISIS v týlu nepřítele zaútočily na džihádisty z Islámského státu a zajistili klíčovou přehradu Tabqa s pitnou vodou u města Rakká.

...

Historicky první výsadková pěchotní operace proti Islámskému státu

Britské speciální jednotky přísně utajené nálety a výsadek uskutečnily koncem března z letecké základny na území kontrolovaném jednotkami prezidenta Asada poblíž hlavního sídla Islámského státu Rakká. Hlavním cílem akce bylo zabezpečit přehradu Tabqa před ohrožením ze strany teroristů. Kdyby se džihádistům podařilo ji odpálit, zahynuly by tisíce civilistů.

Tento útok britských jednotek je považován za historicky vůbec první výsadkovou pěchotní operaci Britů proti Islámskému státu. Britští parašutisté se v noci tajně snesli na nepřátelském území hluboko za frontovou linií. Vojenský letoun C-130 Hercules je přepravil nad leteckou základnu a přehradu Tabqa.

Vojáci se na nepřátelském území zorientovali pomocí brýlí s nočním viděním, a když zjistili, že území je bezpečné, podali o tom zprávu, dostali další posily a s podporou syrské armády zaútočili na islamisty střežící severní břeh přehrady v délce pěti kilometrů. Boj trval několik hodin, dokud nebyli bojovníci Islámského státu zlikvidováni nebo zahnáni pryč.


C-130 Hercules; Foto: Wikimedia

„Naši chlapci byli vyzbrojeni útočnými puškami a pistolemi a kulometnou palbou a raketami jim podporu poskytovaly drony Predator. Součástí výsadku byly i čtyřkolky, zásoby munice a těžké zbraně pro pomoc při útocích. Přehrada byla bojovníky Islámského státu urputně bráněna,“ řekl jeden ze zdrojů z jednotek SAS.

Stále hrozí otrávení přehrady nebo zatopení údolí

Britským speciálním jednotkám se podařilo ovládnout velkou část přehrady, ale Islámský stát stále kontroluje její jižní cíp. I nadále proto přetrvávají obavy, že teroristé by ji mohli kontaminovat jedem, nebo zatopit údolí řeky Eufrat a způsobit tak smrt tisícům lidí.


Přehrada Tabqa na řece Eufrat, kde britští SAS společně se syrskou armádou svedli boj s džihádisty z ISIS; foto: Getty Images

Čtyři dny po úspěšné operaci byla se vzdušnou podporou vrtulníků Apache a raket Hellfire zahájena úspěšná pozemní operace proti stejnojmenné letecké základně Tabqa. Tato základna ze vzdálenosti pouhých 40 kilometrů chrání centrálu Islámského státu v Sýrii, Rakká, kterou obývá přibližně 4000 džihádistů.

Před plánovanými rozhodujícími boji o Rakká pomáhají speciální jednotky SAS i s výcvikem syrských pozemních jednotek.


Autor: jil

Zdroj: Daily Express

Foto: Reuters / Rodi Said

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (5 příspěvků)

Komentáře (5)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Par veci je v tom clanku podivnych. Nezda se pravdepodobne, ze by vyuzili zakladnu ovladanou Assadem, spis zakladnu nekde na uzemi ovladanem SDF. Taky ta kulometna podpora z dronu.. nevim o zadnem dronu, ktery by dnes pouzival kulomet, pouzivaji se navadene rakety a bomby.