KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Brusel obhajuje použití „přiměřené síly“ po násilném policejním zásahu v Katalánsku

Evropská komise ve středu vydala prohlášení, v němž uvedla, že použití „přiměřené síly“ ze strany španělské vlády proti voličům v Katalánsku bylo nezbytné „k prosazení dodržování zákonů právního státu.“ Stalo se tak tři dny poté, co po násilném policejním zásahu zůstaly v Katalánsku stovky zraněných jedinců, kteří chtěli hlasovat v referendu ohledně nezávislosti regionu. 

...

Podle místopředsedy evropské komise Katalánci jednoznačně porušili ústavní zákon

Jakmile Evropský parlament zahájil debatu ohledně krize v Katalánsku, první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dal jasně najevo, že stojí na straně vlády v Madridu. Timmermans hovořil o katalánském referendu jako o porušení ústavních zákonů, stejně jako o ohrožení právního státu ve všech zemích EU.

Jeho poznámky se setkaly se značným odporem a nesouhlasem ze strany Katalánců, kteří trvají na tom, že referendum bylo demokratickým vyjádřením svobody projevu a sebeurčení. Timmermans ve své úvodní řeči řekl: „Zformovali jsme naše demokratické společnosti na základě tří principů: principu demokracie, respektu k právnímu státu a lidským právům. Tyto tři principy nemohou být jeden bez druhého a nemohou se navzájem ani vylučovat. Pokud odstraníte jeden pilíř, pak ostatní padnou.“

„Regionální vláda Katalánska se rozhodla zcela ignorovat zákon, když zorganizovala nedělní referendum,“ řekl místopředseda. Vůbec nejenergičtěji však Timmermans obhajoval použití policejní síly. Španělští policisté se s nikým nebrali servítky a všechny voliče včetně žen i starších občanů násilně vytahovali z volebních síní, aby nemohli v „nelegálním“ referendu hlasovat. Zraněno bylo až 800 lidí jak v Barceloně, tak i v dalších částech regionu.


Frans Timmermans. Foto: Wikimedia

Podle polského europoslance používá Evropská komise „dvojí standardy“

„Dovolte mi, abych mluvil jasně: Násilí v politice nic nevyřeší. Není to odpověď a nikdy jej nelze použít jako zbraň nebo nástroj. Nikdo z nás nechce v naší společnosti vidět násilí. Je však povinností jakékoliv vlády dodržovat zákony, což někdy vyžaduje použití přiměřené síly,“ řekl první místopředseda Evropské komise.

„Svoboda projevu je základním právem všech evropských občanů a tedy i španělských občanů. Ale jedno stanovisko není důležitější než to druhé jen proto, že je vyjádřeno hlasitěji,“ pokračoval Timmermans.

Polský poslanec Evopského parlamentu Ryszard Legutko, který je spoluzakladatelem skupiny evropských konzervativců a reformistů, označil Timmermansova slova ohledně Katalánska za „pokrytecká.“

„Evropská komise se opakovaně uchyluje k moralistickému jazyku, čehož jsme právě byli svědkem. Dvojité standardy Komise jsou do očí bijící. Všichni jsou stejní, ale někteří jsou si rovnější než jiní,“ řekl Legutko. „Buďme upřímní. Kdyby to byl jiný členský stát, nikoliv Španělsko, důsledky i rétorika Komise by byly daleko tvrdší,“ dodal europoslanec.

Katalánské úřady si mezitím stojí za svým a na základě hlasování, kterého se zúčastnilo 2,2 milionu lidí (a v 90 % případů hlasovalo pro nezávislost), chtějí do několika dní nezávislost vyhlásit.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek