KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Byl zjištěn motiv vraždy Němcova

Bývalý zástupce velitele praporu v pluku „Sever“ Zaur Dadajev se přiznal k organizaci vraždy Borise Němcova.
...

Bývalý zástupce velitele praporu v pluku „Sever“ Zaur Dadajev se přiznal k organizaci vraždy Borise Němcova. Podle svého vyjádření tento čin spáchal kvůli opakovaným negativním vyjádřením politika týkajících se muslimů a jejich náboženství.

Zbývající čtveřice zatčených se na akci podílela kvůli tomu, že žila v moskevské oblasti a tedy dobře znala město. Zdá se, že žádní další podílníci na akci neexistují.

Motiv vraždy

Na jednání soudu v Basmannu, který rozhodoval o vzetí Zaura Dadajeva do vazby, bylo oznámeno, že je nezaměstnaný. Podle listu Rosbalt v době zatčení už nebyl členem praporu „Sever“. Příbuzní zajistili pro Dadajeva právníka. Ten jej však odmítl ještě před svým převozem z Ingušska, kde byl zadržen. Krátce poté se ke svému činu přiznal.

Podle informací listu Rosbalt, které získal od justičních orgánů, Dadajev řekl, že v lednu 2015 se dozvěděl, že Boris Němcov se opakovaně negativně vyjadřuje na adresu muslimů žijících na území Ruska, proroka Mohameda i samotného islámského náboženství. To nemohl Dadajev jako silně věřící muslim tolerovat.

Najít důkazy pro tento motiv zřejmě nebude problém. Boris Němcov v roce 2007 poskytl rozhovor časopisu Expert, kde uvedl, že veškerá opatření prezidenta Vladimíra Putina s cílem zvýšení porodnosti zejména v regionech obývaných muslimy jsou „smrtelně nebezpečná pro budoucnost Ruska“. Po tomto vyjádření byl Němcov obviněn významnými představiteli muslimského světa z islamofobie.

V lednu 2015 po vraždě karikaturistů francouzského časopisu Charlie Hebdo politik ve svém blogu na webu „Echo Moskvy“ obhajoval činnost karikaturistů a též napsal, že „islám se nachází ve středověku“ a to co se stalo, nazval „islámskou inkvizicí“.

O několik dní později Němcov řekl, že „Kadyrov svými hrozbami všeho dosáhl“ a je „nejvyšší čas jej usadit“. Stalo se tak poté, co se čečenský šéf nelichotivě vyjádřil o opoziční osobnosti Michailu Chodorkovském a novináři Alexeji Venediktovi kvůli jejich podpoře karikaturistů z redakce Charlie Hebdo.

Zdroj listu Rosbalt řekl, že“ Dadajev se skutečně přiznal k organizaci tohoto zločinu a proto nelze očekávat nějaké další rozsáhlé zatýkání případně nová významná zjištění ve vyšetřování.“ Ramzan Kadyrov 8. března večer na své stránce na sociálních sítích okomentoval tyto události a prakticky potvrdil Dadajevovu verzi. Němcov mohl být zabit kvůli svým nezodpovědným výrokům na adresu muslimů.

Tento čečenský vůdce řekl, že pokud Dadajev zabil člověka, tak se „dopustil závažného trestného činu“. Doplnil ale, že Dadajev „by nebyl schopen udělat akci proti Rusku, pro které riskoval vlastní život“. Beslana Šavanova - dalšího údajného účastníka vraždy Němcova – Kadyrov popisuje jako „statečného bojovníka“. Současně čečenský vůdce oznámil, že osobně Zaura pamatuje jako „opravdového vlastence“. V minulosti Kadyrov opakovaně vyznamenal Dadajeva za účast v různých operacích, mimo jiné mu propůjčil Řád odvahy.

„Zaur patřil k neohroženým a nejstatečnějším vojákům celého pluku. Obzvláště se ukázal v bojích u Benoje, kde proběhly speciální akce proti velké skupině teroristů. Byl vyznamenán Řádem odvahy, medailemi Za odvahu a Za službu Čečenské republice, obdržel děkovný dopis vedení Čečenské republiky a další pocty. Jsem přesvědčen o jeho upřímné oddanosti Rusku a připravenosti položit život za vlast. Nechápu skutečné důvody a motivy Zaurova propuštění z řad ruského ministerstva vnitra. Říká se, že příčinou byla nemoc jeho matky. Média uvedla, že Zaur potvrdil svoji účast na vraždě Borise Němcova. Každý kdo zná Zaura, tak ví, že je hluboce věřícím člověkem a že byl stejně jako všichni muslimové šokován činností Charlie i komentáři na podporu tisku karikatur,“ řekl Ramzan Kadyrov.

Během vyšetřování vycházejí najevo další okolnosti tohoto trestného činu. Více než deset let sloužil Zaur Dadajev ve speciální jednotce vnitřních vojsk ruského ministerstva vnitra, která byla v roce 2006 přejmenovaná na zvláštní prapor „Sever“ Ahmada Kadyrova. Velitelem tohoto praporu je Alimbek Delimchanov - bratr Adama Delimchanova, poslance Státní dumy a člověka blízkého Ramzanu Kadyrovi.

Jak to často bývá v kruhu blízkých přátel, Zaur Dadajev přesvědčil dalšího bývalého čečenského ozbrojence Beslana Šavanova, že Boris Němcov uráží muslimy a z falešného pocitu vlastenectví a obrany náboženství je nutné tohoto politika potrestat. Dále do toho Dadajev zapojil dva své synovce Zaura a Šadida Gubaševské, kteří více než deset let žili v Odincovském okrese u Moskvy, pracovali v hlavním městě a velice dobře ho tak znali. Ti do této operace následně přivedli své známé Tamerlana Eskerchanova a Ramzana Bachajeva, kteří také žili poblíž Moskvy.

Pokoušeli se politika sledovat, ale bez většího úspěchu, protože byl často mimo Moskvu. Poté útočníci začali pomocí internetu monitorovat akce, kterých by se Němcov mohl zúčastnit. 27. února ve 20 hodin měl politik vystoupit ve vysílání rádia Echo Moskvy a pořad s jeho účastí byl dopředu oznámen. Z médií se tak o tom dozvěděli i zabijáci. Zkoumáním záběrů kamerového systému vyšetřovatelé zjistili, že od budovy rozhlasové stanice na Novém Arbatu politika sledovalo neznámé auto.

Po vystoupení v rádiu odjel Boris Němcov do obchodního centra GUM, kde na něho již čekala jeho kamarádka – ukrajinská modelka Anna Durická. Společně povečeřeli v kavárně obchodního centra a poté Boris Němcov odešel do svého bytu, který se nachází v blízkosti ulice Velká Ordynka. Cesta Borise a Anny vedla přes Moskvorecký most a zabijáci se rozhodli, že právě toto místo je nejvhodnější k provedení činu.

Jak objasnili vraždu

Jak uvedl zdroj listu Rosbalt z kruhů justičních orgánů, vyšetřovatelé nejprve po vraždě Němcova objevili vozidlo vrahů na záznamech kamerového systému. Následně bylo díky tomu nalezeno i samotné vozidlo. Potom byl objeven záznam, který není z doby spáchání zločinu, ale jsou na něm vidět osoby cestující v automobile. Jak informoval Rosbalt, při zvětšení záznamu bylo patrné, že útočníci pocházejí ze severního Kavkazu.

Současně detektivové zjistili, jaké útočníci používali SIM karty. Byly registrovány na nastrčené osoby a aktivovaly se pouze ve chvíli zastřelení Němcova. Podařilo se zjistit, že útočníci dostali SIM karty od obyvatel Ingušska. Určení konkrétní totožnosti útočníků již poté bylo úkolem pro techniku.

V té době však již hlavní cíle vyšetřovatelů opustili Moskvu a skrývali se v Ingušsku. Dadajev zde byl zadržen 6. března a Gubaševští o den později. 8. března policisté poblíž Moskvy nasadili pouta na ruce Bachajevovi a Eskerchanovi. Ve stejný den se moskevští vyšetřovatelé pokusili v Grozném zadržet Šavanova. Ten při své obraně použil granát a zahynul při jeho výbuchu.

Zdroj: Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek