KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Bývalý komik Jimmy Morales vyhrál prezidentské volby v Guatemale

Jimmy Morales, bývalý televizní komik, zvítězil v nedělních guatemalských prezidentských volbách. Jeho vítězství je důsledkem hněvu veřejnosti nad korupčním skandálem, který prohloubil nedůvěru v politické řízení země. 
...

Guatemalský lid ukázal svou nespokojenost s dosavadním vedením země

Morales (46) na plné čáře porazil svou soupeřku a bývalou první dámu Sandru Torresovou i přes jeho nedostatek vládních zkušeností a politických vědomostí či myšlenek. Bývalý komik získal neuvěřitelných 68% hlasů. Voliči tak poukázali na všeobecnou nespokojenost se současnou politickou třídou Guatemaly a s korupčními skandály, z nichž ten poslední vedl až k rezignaci a zatčení bývalého prezidenta Otta Pereze. "Jako prezident jsem dostal mandát a mandátem lidu Guatemaly je boj proti korupci, která nás sžírá", řekl Morales v neděli večer. 

Nyní je guatemalský lid v očekávání, jak nový prezident se svým úřadem naloží. Není jasné, jak bude řešit největší problémy země, což jsou především drogy a zastavení odlivu migrantů směřujících do USA. Morales, populární televizní komik, pokorně slíbil, že bude usilovat o boj proti korupci a že rozdá dětem miliony chytrých telefonů. "Byli jsme unaveni ze stále stejných tváří, kteří zbohatli z našich peněz", řekl Eduardo Tablas, údržbář, který hlasoval pro Moralese.

Nový prezident opustil svou televizní show, která se soustředila na parodie a vtipy, už loni, aby mohl kandidovat na prezidenta. Sotva se zaregistroval jako kandidát, začaly v povědomí veřejného mínění rychle stoupat jeho preference.

Toressová varovala, že Morales je individualistou bez zkušeností

Morales se v kampani zaměřil nejen na korupci, ale také na školní docházku nebo na oživení historických vztahů s Belize. Kritikové jsou však k němu tvrdí. Podle nich například příliš bagatelizuje vztahy mezi jeho stranou FCN a armádou, která je obviněna ze zvěrstev spáchaných v období guatemalské občasné války v letech 1960-1996.

Moralesova soupeřka Toressová varovala voliče, že země potřebuje zkušenosti, nikoliv individualismus. "Guatemala není komedie", řekla během prezidentské kampaně. Volby znamenají velké změny pro zavedené strany chudé středoamerické země, která byla otřesena korupčním skandálem.

Morales, bývalý student teologie s konzervativními sklony, přislíbil rozšířit své poslání. Také řekl, že nebude stát proti jakýmkoliv sondám do své vlastní vlády. "Ani prezident, ani viceprezident nebude od průzkumu osvobozen", řekl bývalý komik. Morales však po svém zvolení udal jen málo podrobností o svých plánech na překonání zakořeněné korupce v zemi. Řekl však, že dá více peněz do oblasti spravedlnosti kvůli transparentnosti vládních výdajů.

Autor: ElS

Zdroj: Yahoo News/Reuters

Foto: Wikimedia

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
hezky pěkně! doufám, že to tak jednou dopadne i u nás, ovce konečně přestanou dávat hlasy falešným politikům za trapné úplatky (vyšší důchody, nižší nezaměstnanost, zrušení 30kč u doktorů atp.) a zvolí tam nějakého obyčejného člověka z lidu, který tam těm mamelukům nasáklým ukradenými penězi zatopí.