KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Cameron k EU: „Za brexit může vaše imigrační politika“

Velká Británie odmítne podepsat dohodu o volném obchodu s Evropskou unií, pokud v ní nebudou zahrnutá omezení volného pohybu osob. Oznámil to britský premiér David Cameron a dále prohlásil, že brexit způsobily především imigrační obavy. 

...

Britové odmítají volný pohyb osob

Na svém posledním summitu v Bruselu varoval David Cameron kolegy z Evropské unie, že s ohledem na výsledky referenda není pro britskou veřejnost v otázce volného pohybu osob přijatelný žádný kompromis.

Podle Camerona britští voliči hlasovali pro brexit, protože se podle nich problematika migrace vymkla kontrole.

Britský premiér tak vinu za brexit dává především Angele Merkelové a dalším unijním vůdcům, kteří nepřišli s žádnými vhodnými reformami v oblasti migrace a naopak nechali dveře do EU všem imigrantům otevřené.

Jeden z britských vládních představitelů řekl: „Cameron se domnívá, že jedním z klíčových témat v kampani před referendem i příčinou hlasování pro odchod z EU byly pocity voličů, že migrace a volný pohyb osob nejsou pod kontrolou.“

Podle EU si Británie nemůže zachovat všechny výhody a zříci se povinností

Německá kancléřka Angela Merkelová na toto obvinění zareagovala argumentem, že Británie nemůže při vyjednáváních svého odchodu z Evropské unie jenom „vyzobávat rozinky“.

Reakce dalších evropských představitelů jsou kombinací vzteku a smutku. Jeden z nich dokonce obvinil britské voliče z toho, že „Evropské unii ustřihli jedno z křídel“.

Včera večer údajně Cameron šéfům 27 zemí EU oznámil, že před dojednáním obchodní dohody mezi EU a Británií trvá na omezení volného pohybu osob.

Cameron prý dokonce původně omezením volného pohybu osob podmiňoval pokračování jednání s Bruselem, ale kvůli německému odporu nakonec ustoupil.


Pro Davida Camerona je probíhající summit EU zřejmě jeho posledním ve funkci britského premiéra.

Angela Merkelová předpokládá, že si Británie i po svém odchodu z Evropské unie bude chtít zachovat „těsné vazby“. „Při opuštění našeho svazku nemůže nikdo očekávat, že si udrží veškerá privilegia a nebude mít přitom žádné další povinnosti,“ dodala německá kancléřka.

Nicméně i kancléřka Merkelová je pod tlakem německých výrobců, a to především z oblasti automobilového průmyslu kvůli tomu, aby byla obchodní dohoda s Velkou Británií skutečně uzavřena.

Lucemburský premiér Xavier Bettel řekl, že Británie může být s Evropskou unií „vdaná, nebo rozvedená, ale ne nic mezi tím“. „Nejsme na Facebooku, kde si můžete dát status „Ve složitém vztahu“, dodal.


Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek