KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Červená barva namísto krve: Egyptská policie zatkla pět lidí za zhotovení falešných záběrů z Aleppa

Malá holčička oděná do bílých šatů potřísněných krví, držící v ruce zakrvaveného medvídka. Tak vypadaly falešné záběry, které měly dokumentovat reálnou situaci v syrském Aleppu. Záběry však vůbec nebyly pořízeny v Sýrii a nenacházela se na nich ani kapka opravdové krve. Podvod i jeho tvůrce odhalili egyptští vyšetřovatelé, kteří následně zatkli pět podezřelých. 

...

Zavádějící záběry měly být sdíleny na sociálních médiích

Egyptské ministerstvo vnitra na svých facebookových stránkách vydalo informaci o zatčení skupiny pěti lidí, která byla přistižena při výrobě falešných záběrů zobrazujících údajné utrpení v Aleppu. Tyto záběry pak měly být vydávány za reálné a šířeny online.

Ministerstvo ve středu dopadlo skupinu podvodníků ve městě Port Said, které leží v Suezském průplavu. Ústřední postavou záběrů byla 12letá dívka jménem Ragd, která pózovala pro 21letého fotografa Mustafu. Ten podle úřadu normálně fotí svatby, nyní však chtěl „vyfotit něco jiného“.

Skupina podezřelých natočila sérii scén, které měly nasdíleny na sociální sítě jako skutečné záběry utrpení ze syrského Aleppa. Autoři záběrů si vybrali ruinu domu, který připomínal trosky po bombardování a postavili před ni dívku, kterou potřísnili červenou barvou připomínající krev. Dívce také dali falešné obvazy a do ruky zakrvaveného plyšového medvídka.

Falešné záběry z válečných oblastí nejsou ničím neobvyklým

Ragd byla s fotografem domluvena předem, na místo přišla s matkou a třemi místními muži. Fotograf je nyní ve vazbě, ostatní byli propuštěni. Záběry, které se pořizovaly stovky kilometrů od syrského Aleppa, byly určeny pro vytvoření falešného obrazu o Aleppu, které bylo syrskými vládními silami osvobozeno začátkem tohoto měsíce.

Takovéto falešné záběry, které mají ukazovat neexistující utrpení nejsou žádnou novinkou. Nejznámějším a dnes již notoricky známým podvodem byla fotografie malé dívky běžící po ulici plné trosek v roztrhaných šatech. K fotografii byl připojen titulek: „Dívka bojuje o život, celá její rodina byla zabita. Není to Hollywood, je to skutečná Sýrie“. Ve skutečnosti se jednalo o záběry pořízené v roce 2014 v Libanonu pro jeden hudební klip.

Další video nazvané „Pouliční popravy v Aleppu,“ které bylo rovněž široce sdíleno online, ukazuje na údajnou popravu civilního obyvatelstva ze strany syrských vládních jednotek. Ve skutečnosti toto video vzniklo už v roce 2012 a obsahuje neověřené záběry.


Autor: ElS

Zdroj: Facebook / Independent

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek