KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„CIA vytvořila Islámský stát,“ tvrdí Assange po uvolnění 500 tisíc důvěrných diplomatických dokumentů

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uvedl, že americká zpravodajská služba CIA je zodpovědná za vydláždění cesty pro Islámský stát. Své tvrzení Assange staví na dříve důvěrných amerických diplomatických materiálech, které se datují až do roku 1979. Assange nyní nechal uvolnit přes půl milionu těchto dokumentů. 

...

Assange považuje rok 1979 za „rok 0“ moderní éry

První várka citlivých amerických informací byla uvolněna už v roce 2010. Nyní, u příležitosti 6. výročí tzv. „Cablegate“, se tato dokumentace rozrostla o 531 525 nově zveřejněných dokumentů. Assange na základě těchto diplomatických materiálů vysvětlil události, které vedly až ke vzniku Islámského státu a které započaly už roku 1979.

„Pokud by měl být některý rok pokládán za „rok 0“ naší moderní éry, pak je to rok 1979,“ uvedl zakladatel WikiLeaks. Assange tvrdí, že společné rozhodnutí CIA a Saúdské Arábie dát miliardy dolarů do vyzbrojení mudžáhedínů v Afghánistánu pro boj proti Sovětskému svazu vedl k vytvoření teroristické skupiny Al-Káida.

To všechno pak podle Assangeho vedlo až k teroristickým útokům v New Yorku dne 11. září 2001, americké invazi do Afghánistánu a Iráku a vytvoření Islámského státu.

„Střední východ, íránská revoluce, saúdské islámské povstání a egyptsko-izraelská dohoda z Camp Davidu - to vše vedlo nejen k současnému pohybu regionálních mocností, ale i ke změně vztahu mezi ropou, militantním islámem a světem,“ uvedl internetový aktivista.

Válka v Afghánistánu a Iráku se stala živnou půdou pro teroristy

„Povstání v Mekce trvale posunulo Saúdskou Arábii směrem k wahábismu, což vedlo k nadnárodnímu šíření islámského fundamentalismu a americko-saúdské destabilizaci Afghánistánu,“ pokračoval Assange. Uvedl, že Usáma bin Ládin opustil v tomto bodě rodnou Saúdskou Arábii, aby mohl podporovat afghánské mudžáhedíny.

„V roce 1979 se proud islamizace rozšířil do Pákistánu, kde byla vypálena americká ambasáda a pákistánský premiér Zulfikar Alí Bhutto byl popraven. Íránská krize s americkými rukojmími pak smrtelně podkopala pozici Jimmyho Cartera a zvolen byl Ronald Reagan,“ uvedl Assange.

„Vzestup Al-Káidy nakonec vedl až k útokům dne 11. září, což započalo americkou invazi do Iráku a Afghánistánu. To rozpoutalo více než desetiletou válku, která se stala ideologickým, finančním i geografickým základem pro vznik Islámského státu,“ podotkl zakladatel WikiLeaks.

WikiLeaks vlastní více než 3,3 miliony citlivých diplomatických dokumentů

„Zlomový rok 1979 byl rovněž svědkem zvolení Margaret Thatcherové jakožto britské premiérky či nehody jaderné elektrárny Three Mile Island. Tentýž rok byl zavražděn bratranec britské královny Alžběty Lord Mountbatten Irskou republikánskou armádou (IRA) a na americkém velvyslanectví v Teheránu bylo zajato 66 Američanů,“ pokračoval Assange.

„Zdálo se, že se krveprolití v roce 1979 snad vůbec nezastaví. V desítkách zemí proběhly atentáty, vzpoury, bombové útoky i únosy politiků,“ dodal zakladatel organizace WikiLeaks, která má ve své sbírce už více než 3,3 milionu citlivých amerických dokumentů.


Autor: ElS

Zdroj: Express

Foto: Dominic Lipinski/PA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek