KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Čína v převážně muslimském regionu kvůli extrémismu zakázala „neobvyklé“ vousy a závoje

Čínské úřady uvalily na převážně muslimský region Sin-ťiang zákaz „neobvyklých“ vousů a závojů na všech veřejných místech. K opatření bylo údajně přikročeno ve snaze bojovat proti extrémismu a radikalizaci, která region hraničící s Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Afghánistánem dlouhodobě sužuje.

...

Zavedení zákazů bylo částečně podpořeno smrtí stovek lidí, kteří během posledního roku v provincii Sin-ťiang zahynuli. Policejní složky se zde pravidelně střetávají s islamistickými militanty a čelily povstání zdejší muslimské komunity Ujgurů podporované separatistickými názory.

Kritici zákazů tvrdí, že ozbrojené střety a teroristické útoky byly pouze odpovědí muslimů na tvrdé zacházení Pekingu. Čínské úřady nicméně jakékoliv obvinění z utlačování muslimů odmítají s tím, že jak Ujgurové, tak jejich práva jsou chráněni.

Nová opatření by měla začít platit od soboty, místní úřady na svých webových stránkách dále uvedly, že zakazují šíření „extrémistických myšlenek“, oddávání podle náboženských obřadů a „používání označení Halal k vměšování se do sekulárního života ostatních“.

„Rodiče by měli k ovlivnění svých dětí použít správné morální vedení a vzdělávat je k uctívání vědy, pěstování kultury, prosazování etnické jednoty a odmítání a vzdorování extrémismu,“ říká podle DW oficiální oznámení.

Z přízně úřadů zřejmě rovněž vypadla některá jména, neboť úřady rovněž zakázaly „pojmenovávání dětí za účelem zdůrazňování náboženské horlivosti.“ Rodičům bude rovněž zakázáno vyučovat své děti doma.

Za urážku bude údajně rovněž považováno „odmítnutí“ sledovat státní televizi či poslouchat státní rádio. Není však jasné, jak si úřady představují vynucování tohoto nařízení v praxi.

Komunita Ujgurů – dominantní muslimská menšina v provincii Sin-ťiang – většinou praktikuje umírněnou formu sunnitského islámu. V posledních letech však stále větší procento členů této komunity začalo přebírat praktiky známé například ze Saúdské Arábie či Pákistánu. Jde například o nucení žen do nošení celoobličejových závojů, což je některými vnímáno jako znamení odporu k centrální vládě.

Některé militantní separatistické skupiny Ujgurů, které chtějí vytvoření nezávislého Východního Turkestánu v severozápadní Číně jsou považovány za teroristy nejen ze strany Pekingu. Takzvaný „East Turkestan Islamic Movement,“ nyní známý jako Turkistánská islámská strana, je i na seznamu teroristických skupin sestaveném OSN.


Autor: ToD

Zdroj: DW

Foto: © Stringer / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek