KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Čína zvažuje, že bude párům platit, pokud budou mít druhé dítě

Čína zvažuje zavedení dotace na druhé dítě poté, co průzkumy ukázaly, že se kvůli ekonomickým omezením mnohé páry zdráhají rozšiřovat rodinu. S touto myšlenkou přišel během sobotní konference o sociální péči Wang Peinan, náměstek ministra pro národní zdraví a plánování rodiny.

...

I když se porodnost zvýšila, stále to není dost

Porodnost se v Číně v roce 2016 zvýšila na 17,86 milionu, což je nejvyšší úroveň od roku 2000. Vláda totiž v roce 2015 zrušila politiku jednoho dítěte poté, co vzrostlo znepokojení ohledně vysokých nákladů na péči o stárnoucí populaci. „Opatření zcela splnilo očekávání, ale stále zde existují překážky, které je třeba odstranit,“ uvedl Wang.

„Každý v Číně má právo na to mít druhé dítě, překážkou k tomu se však stala cenová dostupnost, která výrazně omezuje rozhodnutí pořídit si dalšího potomka,“ podotkl náměstek.

Čína se obávala přelidnění, nyní se bojí nedostatku pracovní síly

Průzkum, který provedla Komise pro plánování rodičovství v roce 2015, zjistil, že se až 60 % dotazovaných rodin zdráhá mít druhé dítě, a to z důvodu finančního omezení.

Čínská porodnost, která patří mezi nejnižší na světě, nyní působí problémy oproti době, kdy se vláda naopak obávala přelidnění.

Čína začala realizovat svou kontroverzní politiku jednoho dítěte v roce 1970 s cílem omezit populační růst. Úřady se však nyní obávají, že kvůli úbytku pracovní síly nebude možné dostatečně podporovat stárnoucí populaci.


Autor: ElS

Zdroj: The Guardian

Foto: Carlos Barria / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek