KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Čínská média radí svým občanům na korejské hranici, jak přežít jaderný útok

Oficiální čínská média vydala v souvislosti s korejskými hrozbami praktické rady s obrázky pro občany, které jim mají pomoci přežít případný jaderný útok nebo výbuch.

...

Celostránkový článek s obrázky

Státní tisk v městě Jilin v severovýchodní části Číny na hranicích se Severní Koreou zveřejnil celostránkový materiál s pokyny, které čtenářům popisují, jak se chovat v případě nukleárního útoku.

V článku není vůbec Severní Korea zmiňována, ale Čína již v minulosti kritizovala severokorejské aktivity v oblasti vývoje jaderných zbraní a raket. Současně však Čína obvinila Spojené státy a Jižní Koreu ze stupňování napětí.

Zmíněný text z deníku Jilin Daily popisuje, jak se jaderné zbraně odlišují od konvenčních zbraní a radí lidem, jak se při útoku chránit. Jaderné zbraně mají pět destrukčních účinků: světelnou radiaci, výbušnou vlnu, primární jaderné ozáření, nukleární elektromagnetické impulsy a radioaktivní zamoření. Článek zdůrazňuje, že první čtyři průvodní jevy okamžitě zabíjejí.

Osoby, které se při jaderném útoku zdržují venku, by se k zabránění okamžité smrti měly ihned schovat v nejbližším příkopu a zakrýt odhalenou kůži světlým oděvem. Druhou možností je se ponořit do řeky nebo jezera.


Článek též s pomocí obrázků ukazuje, jak se zbavit radioaktivní kontaminace, vypláchnout vodou obuv a vyčistit uši.

„V případě vypuknutí války nelze vyloučit jadernou kontaminaci z Koreje“

Vlivný čínský list Global Times ve středu tento článek označil za veřejnou výzvu a pomoc v souvislosti s napjatou situací na Korejském poloostrově.

„Jestli vypukne válka, tak nelze vyloučit, že se k nám z Korejského poloostrova dostane jaderná kontaminace. Musí být přijata pečlivá opatření a veřejně se o nich musí mluvit, aby se o nich všichni lidé dozvěděli. Současně ale neexistuje žádný důvod k panice,“ napsal Global Times.

Severokorejský režim minulý týden oznámil, že otestoval nejmodernější mezikontinentální balistickou střelu (ICBM), která by mohla ohrozit území Spojených států. Následně americký prezident Donald Trump varoval severokorejský režim, že jej v případě jaderného ohrožení Spojených států zničí.

Čína odmítla přímou vojenskou intervenci v Koreji a vyzvala k zastavení slovních přestřelek mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek