KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Čínské úřady v regionu s výraznou muslimskou menšinou sbírají DNA všech obyvatel

Organizace Human Rights Watch zjistila, že čínské úřady shromažďují vzorky DNA, otisky prstů a další biometrické údaje všech obyvatel v západočínské provincii Sin-ťang. Sběru dat jsou podrobeni všichni místní obyvatelé ve věku 12 až 65 let, organizace HRW označuje tento region za „vězení pod širým nebem“.

...

Lidé mnohdy nejspíš ani nevědí, že budou jejich údaje předány policii

Čínští úředníci krom výše zmíněných údajů budují rovněž databázi očních skenů a krevních typů, a to v regionu, kde žije více než 11 milionů Ujgurů. Ujgurové jsou muslimskou turkickou menšinou žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang, která je často sužována různými nepokoji. Data mohou být podle HRW použita pro „dohled nad osobami kvůli jejich etnickému původu, náboženství, názoru nebo jinému chráněnému výkonu práv, jakým je například svoboda projevu.“

Část sběru se provádí prostřednictvím lékařských prohlídek poskytovaných vládou, přičemž není vůbec jasné, zda si jsou pacienti vědomi toho, že jsou biometrické údaje určeny i pro potřeby policie. Přestože jsou kontroly oficiálně dobrovolné, jeden z místních Ujgurů řekl, že místní představitelé uvedli, že se lidé „musí“ kontroly zúčastnit.

V roce 2017 se těchto lékařských testů nazvaných Physicals for All zúčastnilo téměř 19 milionů lidí. „Povinné shromažďování celostátních osobních údajů včetně DNA je hrubým porušením mezinárodních norem v oblasti lidských práv,“ uvedla Sophie Richardsonová, která je předsedkyní Human Rights Watch v Číně.

„Věc je o to znepokojivější, jestliže je prováděna tajně pod záminkou bezplatné zdravotní péče,“ uvedla Richardsonová, podle níž by měly orgány v Sin-ťiangu přejmenovat svůj projekt na „porušení soukromí pro všechny.“

Úřady tvrdí, že se snaží o zmírnění chudoby v regionu

Úředníci v regionu tvrdí, že je toto opatření zaměřené na zlepšení politiky v oblasti zmírnění chudoby, stejně jako na „sociální stabilitu“. Ve snaze shromáždit biometrické údaje od několika milionů obyvatel místní policie zakoupila přístroj pro sekvenování DNA od americké společnosti Thermo Fisher Scientific. Společnost se odmítla zabývat tím, k čemu hodlají čínské orgány přístroj použít se slovy: „Očekáváme, že všichni naši zákazníci budou jednat v souladu s příslušnými předpisy a postupy.“

Shromažďování biometrických údajů se vztahuje i na ty jedince, kteří se ze Sin-ťiangu přestěhovali do jiných částí Číny. Sin-ťiang je jednou z nejpřísněji kontrolovaných částí Číny, kontrole podléhá obzvláště zdejší ujgurská menšina.

V ulicích města hlídkují těžce ozbrojené jednotky a místní orgány často pořádají různá shromáždění na podporu boje proti islamistickým extremistům, které Peking obviňuje z řady útoků na vládní úředníky i civilisty. Skupiny bojující za lidská práva však uvádí, že většina násilí vzniká kvůli omezování náboženství, kultury i jazyka, stejně jako z nedostatku ekonomických příležitostí v tomto chudém regionu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek