KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Da Vinciho portrét Ježíše Krista, který byl jednou koupen za 23 tisíc, nyní prodán za 9,7 miliardy

Malba Ježíše Krista od Leonarda da Vinciho byla na aukci v Londýně ve středu vydražena za rekordních 450,3 milionu dolarů (9,76 miliardy korun), což je nově vůbec nejvyšší známá částka, za jakou bylo někdy jakékoliv umělecké dílo prodáno.

...

Obraz pojmenovaný „Salvator Mundi (Spasitel světa)“ byl vystaven v Londýně v aukční síni Christie´s a prodal se za více než dvojnásobek předchozí rekordní prodejní ceny ve světě umění.

Ještě překvapivější než suma, kterou byl někdo za umělecké dílo ochoten zaplatit, je příběh obrazu. V roce 1958 byl za autora obrazu označen jiný umělec a malba byla při prodeji v aukční síni Sotheby´s prodána za necelých 1300 Kč (po připočtení inflace přibližně za 23 tisíc korun dnešních peněz).


Nakonec se ale ukázalo, že jde o jednu z méně než 20 známých maleb, které po Leonardovy zůstaly a jedinou, která se nachází v soukromých rukou.

Nejvyšší částkou, kterou byl až dosud na aukci někdo ochoten zaplatit za kus umění, byl až dosud obraz Alžírské ženy od Pabla Picassa, kterou v aukční síni Christie´s v New Yorku v květnu 2015 vydražili za 179,4 milionu dolarů (3,88 miliardy korun).

Obraz Alžírské ženy Pabla Picassa

A vůbec nejvyšší známá cena, kterou někdo za umění zaplatil, byla až dosud 300 milionů dolarů (více než 6,5 miliardy korun). Přesně tolik vytáhl z peněženky manažer hedgeového fondu Kenneth C. Griffin, když si v září 2015 soukromě od David Geffen Foundation koupil obraz Interchange (Výměna) od Willema de Kooniga.

Sponzor aukce Da Vinciho obrazu Salvator Mundi garantoval svůj příhoz ve výši 100 milionů dolarů (21,68 miliardy korun), což byla i vyvolávací cena obrazu. Samotné přihazování pak trvalo celých 19 minut, přičemž již po necelých deseti minutách byla vyvolávací cena na rekordních 300 milionech dolarů.

Lehce přes 66 centimetrů vysoká malba od Leonarda da Vinciho pochází přibližně z roku 1500 a zobrazuje Krista oděného do renesanční róby. Jeho pravice je zdvižena na znamení požehnání, zatímco jeho levice drží křišťálovou kouli.


Cesta obrazu z Leonardova ateliéru až do aukční síně Christie´s nebyla snadná. Obraz kdysi vlastnil anglický král Karel I. Stuart, ale posléze se ztratil a nebyl k nalezení až do roku 1900, kdy se znovu objevil a byl zakoupen britským sběratelem. V té době experti na umění usoudili, že obraz s největší pravděpodobností namaloval nějaký Leonardův učedník, nikoliv sám mistr.

Obraz byl znovu prodán v roce 1958 a poté se náhle vynořil až v roce 2005, a to v těžce poškozeném a částečně přemalovaném stavu. Objevil jej spolek obchodníků s uměním, kteří za něj zaplatili 10 tisíc dolarů (216 tisíc korun). Tito následně nechali dílo zrestaurovat a zdokumentovali jeho autenticitu jakožto malby samotného Leonarda.

Malbu ve středu 15.11.2017 prodal dosavadní majitel, ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev, který jej v roce 2013 koupil za 127,5 milionu dolarů (více než 2,7 miliardy) soukromou cestou, načež se tento prodej stal předmětem dlouholetého soudního sporu.


Foto: AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Podle aukčního domu Christie´s se dnes většina odborníků a vědců shoduje na tom, že jde o Leonardův obraz, byť někteří kritici dodnes oficiálně uznané autorství malby zpochybňují a upozorňují také na četné restauratorské práce, které dílo skutečného autora zčásti zakryly.

Důvodem astronomické částky, za kterou se obraz vydražil, je pravděpodobně zájem veřejnosti o Leonarda da Vinciho, který je považován za jednoho z největších umělců dosavadní lidské historie. Samotný obraz okolo sebe vytvořil mnoho nadšení a pozornosti i díky kampani v mediích, která nesla název „The Last Da Vinci“. Obraz byl před prodejem rovněž postupně vystaven v Hong Kongu, San Franciscu, Londýně a New Yorku.

V úterý před středeční aukcí se před sídlem společnosti Christie´s v Rockefeller Centre v New Yorku, kde žádné museum nevlastní Leonardův obraz, seřadil dav milovníků umění, aby se na výjimečnou malbu podívali před tím, než šla o den později do aukce v Londýně a zamířila ke svému novému majiteli.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek