KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Další lidi ze zapadákovů už nepotřebujeme,“ řekl Trump během jednání o imigraci

Americký prezident Donald Trump se nevybíravě pustil do přistěhovalců ze zemí třetího světa během debaty v Oválné pracovně věnované imigraci. Trump, který je frustrovaný trvalou odpovědností Američanů za přistěhovalce prchající ze zemí třetího světa postižených přírodními katastrofami, použil během debaty se členy Kongresu vulgární termíny k popisu zátěže, kterou musí Spojené státy nést. 

...

Trump odmítá Haiťany a přeje si Nory

„Proč k nám chodí všichni ti lidé ze zapadákovů?“ zeptal se Trump, přičemž v originále použil vulgární výraz „shithole“. Prezident údajně mluvil především o obyvatelích Haiti a občanech z různých afrických národů.

„K čemu potřebujeme další Haiťany? Nechceme je tady,“ řekl Trump podle agentury CNN. Namísto toho by měly USA podle svého vůdce usilovat o asimilaci lidí z takových zemí, jako je například Norsko. Právě s norským předsedou vlády se Trump o den dříve setkal. Na rozdíl od Haiti a afrických národů je Norsko členem NATO a věrným spojencem Spojených států.

Podle CNN učinil Trump své poznámky během soukromé schůzky v Oválné pracovně, kde demokratický senátor Dick Durbin navrhl dvoustrannou imigrační dohodu podpořenou celkem šesti senátory.


Senátor Dick Durbin (vpravo)

Dohoda by spočívala v nahrazení systému vízové loterie, který Trump ostře kritizoval, dohodou o dočasném imigračním statusu známém jako TPS. Durbin na jednání prošel seznam zemí, jejichž obyvatelé by mohli získat TPS. Když se dostal k Haiti, Trump se zeptal, „proč by USA měly chtít více lidí z Haiti a afrických zemí?“

„Trump bojuje za americký lid,“ uvedl mluvčí po jednání v Oválné pracovně

Haitská vláda na to konto uvedla, že „vehementně odmítá“ připomínky učiněné Trumpem k této zemi. Haitský velvyslanec v USA řekl, že prezidentova poznámka byla „založena na stereotypech“ a prezident je buďto „špatně informován“ nebo „nesprávně vzdělán“.

Bílý dům vydal během čtvrtečního odpoledne prohlášení o těchto imigračních poznámkách, aniž by popřel přesnost toho, co bylo řečeno. „Někteří washingtonští politici se rozhodli bojovat za cizí země, ale Trump bude vždy bojovat za americký lid,“ uvedl v prohlášení zastupující tiskový mluvčí Raj Shah.

„Prezident Trump usiluje o trvalé řešení, které by posílilo naši zemi prostřednictvím uvítání lidí, jež mohou přispět naší společnosti, rozvíjet naši ekonomiku a integrovat se do našeho velkého národa,“ dodal Shah.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek