KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Další nebezpečí hurikánu Harvey: S povodněmi připlouvají i ohniví mravenci

Hurikán Harvey a jeho následky jsou naprosto bezprecedentní. Přes Texas se přehnalo doposud nevídané množství dešťových srážek a desítky tisíc lidí musely být evakuovány ze svých domovů. Na tuto oblast spadlo tolik vody, že národní meteorologická služba musela přidat dvě nové barvy na své srážkové tabulky. S povodněmi však přichází mnoho dalších nebezpečí a mezi nimi i bodaví ohniví mravenci. 

...

Mravenci jsou schopni utvořit plovoucí jednotky o 500 000 jedinců

Bezpečí před vodou nehledají jen lidé, ale také hadi, aligátoři, jeleni i hmyz. Jedním z nejnebezpečnějších uprchlíků jdou však ohniví mravenci. Ti se do USA dostali z Argentiny zhruba před 75 lety a rozšířili se do Alabamy, Mississippi, Texasu, Floridy i Kalifornie.

Tito mravenci bodnou ročně v USA až 5 milionů lidí a jejich bolestivý a svědivý jed pošle každý rok do nemocnice až 25 000 z nich. Jejich nejpodivnějším trikem je však to, že se dokážou spojit do velkých plovoucích jednotek skládajících se z až 500 000 jedinců a díky tomu dokážou záplavy přežít.

„Ohniví mravenci jsou schopni sami vytvořit speciální seskupení,“ řekl biomechanik David Hu z výzkumného institutu Georgia Tech. „Mohou postavit malé čluny, drobná obydlí i mosty tím, že se sami stanou stavebním materiálem a propojí svá těla do silné sítě,“ uvedl odborník.

Ale teprve v několika posledních letech vědci zkoumali to, jak tito mravenci vytvářejí plovoucí jednotky. Ukázalo se, že se každý mravenec v rámci této živoucí hmoty uchytí s dalším mravencem všemi šesti nohami. „Na jednom mravenci se může uchytit až dvacet nohou jeho druhů,“ uvedla vědkyně Rachel Nuwerová.

Mravenci hledají jakákoliv suchá místa, mohou se tak dostat i na střechy zaplavených domů, kde už zůstanou

Mravenci se k sobě příliš netisknou, naopak nohy natahují, aby mezi sebou vytvořili vzduchové kapsy, které jim umožní plout na vodě. Královna a vajíčka pak zůstávají ve středu této plovoucí jednotky, aby tak zůstaly co nejvíce v suchu.

Ohniví mravenci takto mohou plavat celé dny i týdny, dokud nenarazí na suchý povrch. Pak se rozprostřou a je jim jedno, zda se jedná o telefonní sloup, strom nebo lidskou nohu. „Je jim bohužel naprosto jedno, kde se uchytí, hlavně, že je to suché,“ řekla Wizzie Brownová ze společnosti AgriLife Extension Service. „Takže pokud se jedná například o dům, na jehož střeše uvízli lidé, i mravenci se pokusí dostat až nahoru, aby vodě unikli,“ dodala Brownová.

Mravenci pak mohou zůstat i poté, co povodně ustoupí. Podle odborníků se mravenci hodně vyskytují v prádelnách, kde je přitahuje vlhkost i zbytky potravin na znečištěných oděvech. Experti proto radí, aby lidé, kteří se pohybují v povodňových oblastech, nosili gumovou obuv, rukavice či ochranný plášť, aby se jim mravenci nemohli dostat na kůži. Mezi rady také patří to, aby se lidé mravenců nedotýkali vesly, protože by po nich mohl tento hmyz vylézt. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek