KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Damašek potvrdil, že se jeho armáda stala terčem tureckého ostřelování

Syrská vláda potvrdila, že pozice její armády se v sobotu staly terčem ostřelování ze strany tureckých vojsk. To zasáhlo pozice syrských kurdských milicí v severní provincii Aleppo. Turecké ostřelování pokračovalo i v neděli.

...

Syrská vláda poslala stížnost do rukou OSN

Syrská vláda odsoudila Turecko za ostřelování syrského území a popsala tento útok jako přímou podporu „teroristických“ skupin. Syrská státní média o situaci informovala v neděli s odvoláním na dopis pro Organizaci spojených národů.

Damašek poslal dopis adresovaný OSN poté, co Turecko zaútočilo na oblasti v severní provincii Aleppo, které byly nedávno obsazeny kurdskými milicemi. Syrská vláda v dopise požádala o to, aby OSN „převzala odpovědnost za národní mír a bezpečnost tím, že zastaví zločiny páchané tureckým režimem.“

„Dne 13. února 2016 začalo v odpoledních hodinách těžké turecké dělostřelectvo umístěné na tureckém území ostřelovat syrské území, konkrétně pozice kurdských milic a pozice syrské vládní armády,“ citovala tisková agentura SANA znění dopisu.

„Kromě toho turecké dělostřelectvo bombardovalo města Maraanaz, Al-Malikiyah, Menagh, Ain Dakna a Bazi Bagh, která jsou domovem civilního obyvatelstva,“ zněla stížnost adresovaná generálnímu tajemníkovi OSN a Radě bezpečnosti OSN.

V dopise bylo také uvedeno, že z Turecka na syrské území vstoupilo 12 nákladních aut s těžkými kulomety a asi stovka bojovníků. „Někteří z militantů byli z řad turecké armády, zbytek byli turečtí žoldáci,“ bylo uvedeno ve stížnosti.

 

Záběry z tureckého ostřelování kurdských pozic v Sýrii poblíž základny Menagh

Sýrie chce požadovat náhradu škody za činy způsobené Tureckem

Syrská vláda v dopise také odsoudila nedávná prohlášení tureckého premiéra Ahmeta Davutoglu , která jsou podle Syřanů důkazem o tom, že Turecko provádí „do očí bijící“ vměšování se do syrských záležitostí a že podporuje teroristickou skupinu Fronta an-Nusrá a další skupiny napojené na Al-Káidu.

Damašek zdůraznil, že si „vyhrazuje právo reagovat na zločiny, agresivní akty a zneužívání ze strany Turecka, jakož i právo požadovat náhradu škod způsobených těmito činy.“

Spojené státy americké už Turecko, jakožto svého spojence z NATO, vyzvaly, aby okamžitě přestalo ostřelovat kurdské pozice na území Sýrie. Americké ministerstvo zahraničí poukázalo na to, že obě strany mají spojit své úsilí v boji proti Islámskému státu.

„Jsme znepokojeni situací na sever od Aleppa a pracujeme na snížení napětí na všech stranách,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby v sobotním prohlášení. Kirby také zdůraznil, že Washington nepovažuje syrské Kurdy za teroristy. K naléhání Spojených států na ukončení ostřelování syrského území se již přidala i Francie. 

 

Autor: ElS

Zdroj: RT

Foto: Alaa Al-Faqir / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek