KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Dánská škola pod palbou kritiky poté, co zrušila Vánoce kvůli dětem přistěhovaleckého původu

Rodiče místních dětí, vzdělávací úředníci i přední dánští politici zkritizovali dánskou základní školu poté, co se rozhodla vynechat školní oslavu Vánoc kvůli přítomnosti studentů přistěhovaleckého původu. „Rozhodli jsme se tak proto, že zde máme i děti, které nejsou protestantského vyznání,“ uvedla ředitelka školy Gribskolen v ani ne pětitisícovém městě Graested na východě země. 

...

Škola byla obviněna z „dvojích standardů“

Na základní školu si stěžovalo celkem deset rodičů, o situaci okamžitě informovala i celonárodní média. Ta spekulovala o tom, že by tento krok mohl být způsobem, jak uklidnit citlivé a mnohdy nedůtklivé muslimské studenty.

Někteří kritici obvinili školu Gribskolen z dvojích standardů vzhledem k tomu, že v loňském roce uspořádala „syrský týden“, během něhož se dánské děti učily o kultuře Středního východu a absolvovaly přednášky ze strany syrských imigrantů.

„Nechápu, proč by měla být naše tradice zrušena jen proto, že někdo jiný ve škole věří v něco jiného,“ prohlásila matka dvou dcer navštěvujících školu Mette Brüel-Hollerová. „Pocházím z malé komunity, pro niž je víra velice důležitá, a tradice jsou považovány za krásné. Vzpomínám si, jak jsem si je užívala jako dítě, je to nedílná součást Vánoc,“ dodala žena.

Zrušení vánočních oslav bylo odsouzeno i místním knězem, který měl vykonávat bohoslužbu. Kněz uvedl, že Vánoce tímto začínají postrádat svůj hlubší význam. 


Kostel v Gribskolenu. Foto: BT

Proti rozhodnutí školy se ozvalo mnoho předních dánských politiků

K vlně kritiky se připojili i politici z celé vládnoucí středo-pravicové koalice.„Dánské základní školy mají povinnost šířit vzdělání a učení o kulturních hodnotách a znalosti spojené s Vánocemi jsou nezbytnou součástí,“ napsala na svém Facebooku dánská ministryně zdravotnictví Ellen Trane Norbyová. „Jaké výhody plynou z tohoto rozhodnutí? Určitě ne kulturní nebo ty, které by napomohly integraci přistěhovalců do této země,“ dodala ministryně.


„Jedná se o zásadní nedostatek sebeúcty. Jsme křesťanskou zemí s vlastními tradicemi. Neměli bychom něco takového obětovat ve jménu multikulturalismu,“ uvedla Marie Krarupová z Dánské lidové strany a požádala uživatele sociálních sítí o to, aby hlásili, zda něco podobného podnikly i další instituce.

Předseda Asociace ředitelů škol Claus Hjortdal však uvedl, že neexistuje žádné ustanovení o tom, že by školy musely nějakým způsobem slavit Vánoce a podotkl, že mnoho škol něco takového vůbec nedělá.

Školská rada z Graestedu mezitím svolala pohotovostní schůzi, aby jednala o možnostech kompromisu. Rada však sdělila médiím, že nehodlá Gribskolen k něčemu nutit. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek