KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Dánsko: Až tři čtvrtiny „nezletilých“ migrantů lhaly o svém věku, dle lékařů jsou dospělí

Dánská imigrační služba (DIS) potvrdila své podezření, že většina z 800 údajně nezletilých migrantů lhala o svém věku, aby tak zvýšila své šance na získání azylu. Po lékařských testech bylo zjištěno, že až 600 žadatelů o azyl vydávajících se za děti je ve skutečnosti dospělých. K odhalení skutečného věku dopomohl rentgen zubů a kostí. 

...

Mnoho migrantů svůj opravdový věk ani nezná

V Dánsku mají nezletilí jedinci bez doprovodu právo na řadu privilegií, mezi něž patří i právo na přivedení rodičů do země. Ministryně pro integraci Inger Støjbergová nyní uvedla, že počet odhalených migrantů, kteří o svém věku lhali, je důkazem o funkčnosti dánského systému.

„Dánská imigrační služba se snaží vynaložit co největší úsilí k tomu, aby nalezla ty, kteří podvádějí, a to co nejrychleji,“ řekla Støjbergová. Eva Singerová, vedoucí Dánské rady pro uprchlíky, však varovala před tím, že lékařské testy nemusí být na 100 % přesné.

„Mnoho z těchto mladých lidí ani přesně neví, kolik jim je let, protože v jejich rodných zemích nejsou takové záznamy, jaké máme tady v Dánsku,“ uvedla Singerová. DIS však oznámil, že nebude automaticky zamítat dokumentaci ze zemí, jako například z Afghánistánu. Pokud bude tato dokumentace říkat, že je danému migrantovi 17 a testy odhalí, že je mu 18 nebo 19, věk bude registrován podle dokumentu.

Obdobné problémy panují ve Velké Británii

S těmito problémy se však nepotýká jen Dánsko. Například do Velké Británie přišlo v uplynulém desetiletí až 5 000 „nezletilých“ migrantů, u kterých bylo zjištěno, že už dětmi vůbec nejsou. Imigrační úřady uvedly, že za tu dobu řešily celkem 11 121 sporných případů ohledně věku dítěte, z čehož celkem 4 828 (téměř 45 %) o svém věku lhalo.

Péče o nezletilé by stála místní daňové poplatníky až desítky milionů liber ročně. Navzdory těmto obavám radí ministerstvo vnitra svým zaměstnancům, aby zpochybnili věk migranta pouze v tom případě, že vypadá nejméně na 25 let“.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek