KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Dánsko se bojí o své zdraví, s migranty přišly i nakažlivé nemoci

Dánští představitelé varují zdravotnické orgány v zemi, že hrozí vypuknutí epidemií infekčních nemocí, jako je záškrt, tuberkulóza či malárie. Tyto nemoci byly registrovány u některých příchozích migrantů. Například záškrt se v zemi objevil naposled před 20 lety. 
...

Dánsko uvažuje o vstupním vyšetření migrantů

„Infekce může být velmi nebezpečná, pokud není člověk proti záškrtu očkován. Tento typ je velmi vzácný a naposledy byl v Dánsku zaznamenán v roce 1998,“ řekl Kurt Fuursted, mluvčí dánského institutu Serum Institut (SSI). Záškrt byl v Dánsku diagnostikován naposledy téměř před 20 lety.

„Není pochyb o tom, že se sem infekční choroby dostávají s uprchlíky, na což nejsme zvyklí. Objevily se diskuze o tom, zda by neměli být všichni uprchlíci před vstupem do Dánska vyšetřeni,“ dodal Fuursted.

Dánsko na rozdíl od některých evropských zemí v současnosti nedodržuje doporučení ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně očkování příchozích migrantů. „Uprchlíci, migranti a žadatelé o azyl by měli být očkováni bez zbytečného odkladu, a to podle imunizace země, ve které mají v úmyslu zůstat déle než týden,“ píše se ve společných obecných pokynech vydaných WHO, UNHCR a UNICEF.

Tyto pokyny byly zveřejněny dne 23. listopadu loňského roku. Migrantům by měl být poskytnut přístup k „plnohodnotnému očkovacímu plánu.“

Dánsko chce pokrýt náklady na pobyt žadatelů o azyl z jejich peněz a cenností

V posledních měsících se Dánsko snaží snížit počty příchozích migrantů. Dnes by měl dánský parlament hlasovat o tom, zda budou migrantům odebrány šperky a další cennosti včetně hotovosti, aby byly částečně pokryty náklady na jejich pobyt. Úřady by si nárokovaly tyto cennosti, pokud by byla jejich hodnota vyšší než 10 000 DKK (36 tisíc Kč).

Ve městech, jako je Thisted, Sonderborg a Haderslev začali majitelé klubů zavádět „jazykové kontroly“ a nevpouští sem návštěvníky, kteří nemluví dánsky, anglicky, nebo německy. V roce 2015 zažádalo v Dánsku o azyl 18 000 uprchlíků, oproti tomu například ve Švédsku to bylo 163 000. 

 

Autor: ElS

Zdroj: RT

Foto: Michael Dalder / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek