KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Dcera muslimské oběti terorismu: „Bojím se ISIS i rasismu ve Francii“

Hanane Charrihiová se nikdy necítila být cizí v zemi svého narození až do doby, kdy islamistický radikál najel nákladním automobilem do davu lidí na promenádě v Nice, kde zabil její matku spolu s dalšími 85 lidmi. V době, kdy se 27letá žena muslimské víry musela vyrovnat se svou ztrátou, začala zároveň čelit i něčemu doposud nebývalému. Ve Franci už nebyla nadále vítána. 

...

„Utrpěla jsem dvojnásobnou ránu na duši“

Incident, který se odehrál dne 14. července roku 2016 na promenádě v Nice a týkal se několika muslimů, vyvolal nárůst anti-muslimských nálad po celé Francii. Za pouhý rok a půl se jednalo již o třetí největší džihádistický teroristický útok v této zemi. Hanane, která se narodila marockým rodičům v Nice, nyní popsala, s čím se musí ve své rodné zemi po islamistických útocích nově potýkat.

Mladá žena v rozhovoru pro AFP uvedla, že po útoku v Nice utrpěla hned dvojnásobnou jizvu na duši. Nejen, že přišla o matku, ale také o přízeň místních obyvatel, se kterými po celá léta před tím bez problému vycházela. „Žiji ve strachu z Daesh (Islámský stát) stejně jako všichni ostatní, ale také se bojím rasistů,“ uvedla Hanane, která sepsala ódu na svou matku, zemi a náboženství s názvem „Ma Mere Patrie“ (Má vlast).

„Když jezdím v Paříži metrem, zůstávám na nástupišti stát dál od okraje. Bojím se, že by mě mohl někdo strčit do kolejiště,“ uvedla Hanane. Mladá muslimka podotkla, že proti-muslimské nálady ve společnosti mají v poslední době na svědomí hlavně pravicoví a krajně pravicoví kandidáti v rámci prezidentských voleb, kteří spojují islám s terorismem.


Foto: AFP

„Už vás tu nechceme,“ pokřikoval na Hanane cizí muž

„Je to islámem poháněný závod. Pokud do „nádrže“ přidáte trochu islámu, pak pojedete rychleji, protože se Daesh každý bojí,“ uvedla Hanane ve spojitosti s politickým honem za úpěchem. 27letá muslimka také řekla, že poprvé zaznamenala posun v postoji vůči muslimům (obzvláště proti ženám v šátcích) po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži v lednu roku 2015.

Hanane žije i se svým manželem a dvěma dětmi na předměstí Paříže. Právě tady si začala postupně všímat přibývajících pohledů ze strany zdejších obyvatel. Jenže tehdy jí přišlo, že na ni lidé pohlížejí spíše jako na kuriozitu. Až v rodném Nice se tváří v tvář setkala s nefalšovaným rasismem.

Když se dne 18. července loňského roku sešly na promenádě tisíce lidí, aby zde uctili památku obětí teroristického útoku, zavolal na Hanane a její sestry jeden z mužů, který šel zrovna na pláž. Ženy šly položit květiny na místo, kde zahynula jejich matka, a z mužových úst uslyšely něco, co je vystrašilo. „Už tu nic takového nechceme. Už tu nechceme ani vás,“ křičel muž.

Něco podobného se odehrálo i při odchodu Hanane a jejích sester z pietního místa. „Takže vy se teď zdržujete ve skupinkách?“ zeptal se další z přítomných mužů. Když se dozvěděl, že ženám během útoku zemřela matka, prudce odvětil. „To je dobře, alespoň je o jednoho méně.“


Uctění památky obětí teroristického útoku na promenádě v Nice. Foto: AFP

Charrihiová založila organizaci bojující proti radikalizaci mladých muslimů

Hanane nyní obvinila zpravodajské sdělovací prostředky z toho, že šíří předsudky tím, že se zaměřují pouze na radikalizovanou menšinu, která „nepředstavuje všechny francouzské muslimy.“ „Média dělají rozhovory s 16letými pitomci, kteří obvykle říkají nesmysly,“ řekla Hanane Charrihiová, která pracuje jako asistentka v lékárně a je zastánkyní obhajování islámu za pomoci „míru, respektu a tolerance“. Hanane rovněž hájí právo karikaturistů z Charlie Hebdo na sarkastické zpodobňování islámu prostřednictvím jejich kreseb.

Mladá muslimka, které nyní dodaly kuráž podpůrné zprávy od stovek lidí, vytvořila spolu se svými sestrami sdružení, které má za cíl odrazovat mladé lidi od radikálního islámu a podporovat myšlenku jednoty. Hanane Charrihiová uvedla, že její sdružení i její kniha ukazují způsoby, jak bojovat proti lslámskému státu, jehož „voják“ zaútočil v Nice.

„Rozdělit nás je přesně to, co Daesh chce,“ řekla mladá muslimka. „Ztratila jsem toho, koho jsem nejvíce milovala. Tohle je způsob, jak se pomstít,“ dodala ke své snaze bojovat proti radikalizaci muslimů.


 Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
To jsem si pobrečel, lol. Rodiče se do Fr. vecpali s holou zadnicí a tihle teď chtějí určovat pravidla. Plán byl transformace na Francouze, nezvládli jste to ni se nesnažili, táhněte. Machometánií je ve světě víc, než dost.