KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Děti ve věku od 5 let surově zabily plameňáka v Jihlavské zoo, druhého vážně zranily

Tři chlapci z prvního stupně základní školy ukamenovali a ukopali k smrti plameňáka přímo v jeho výběhu v Jihlavské zoo. Chlapci vlezli do výběhu, kde se vrhli i na druhého plameňáka, který sice přežil, ale skončil s vážnými zraněními. Obavy o bezpečnost svých zvířat má i zoologická zahrada ve Dvoře Králové, která svým nosorožcům hodlá nechat uřezat rohy, aby tak zabránila možnému napadení ze strany pytláků, ke kterému nedávno došlo ve Francii. 

...

Zoo Jihlava bude vymáhat škodu způsobenou usmrcením plameňáka na rodičích dětí

Chlapci ve věku 5, 6 a 8 let napadli hejno plameňáků přímo v jejich výběhu v Jihlavské zoo. Na ptáky házeli kameny a poté, co přelezli plot, do dvou z nich začali surově kopat. Jeden pták byl na místě fyzickým napadením zabit, druhý vážně zraněn.

Usmrcený plameňák byl jedním z těch, kteří přežili ničivé povodně v roce 2002 v Zoo Praha. Díky němu bylo možné odchovat dalších osm mláďat, jejichž vejce pomohl tento plameňák vysedět. Bylo mu 16 let, tito ptáci se přitom obvykle dožívají 30 až 40 let.


Výběh, do něhož malí násilníci vnikli

Chlapce vyrušil při jejich běsnění elektrikář, který v areálu pracoval. Děti před ním utekly do nedalekého lesíku, policii se je podařilo později odchytit. Podle mluvčího zoologické zahrady Martina Maláče děti neprojevily žádné výčitky svědomí.


Jeden ze zadržených chlapců

Plameňáci jsou podle ošetřovatelů ve velkém šoku, i kvůli ztrátě důležitého chovného ptáka bude nyní nejspíš narušena jejich schopnost se nadále rozmnožovat. Policie nyní vyšetřuje rodiče chlapců, po nichž bude zoologická zahrada nejspíš vymáhat škody ve výši 50 tisíc korun, což je odhadovaná cena usmrceného plameňáka. Je možné, že na základě soudního rozhodnutí bude tato částka odečtena ze sociálních dávek rodičů.

Jeden ze zaměstnanců zoo, Richard Viduna, požádal veřejnost o to, aby oznamovala veškeré případy týrání zvířat, jichž bude svědkem. Zoo „bez mříží“ je domovem 200 vzácných druhů živočichů včetně 17 druhů zařazených do evropských chovných programů. Zdejší chovatelé se soustředí především na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.

Zoo ve Dvoře Králové se bojí o své nosorožce, z preventivních důvodů jim nechá uřezat rohy

Usmrcení zvířete přímo v zoologické zahradě je neobvyklé, podobný případ se minulý týden odehrál i ve francouzské zoologické zahradě. Tady však neútočily necitelné děti, ale s největší pravděpodobností pytláci, kteří šli po penězích. V zoologické zahradě Thoiry ležící u Paříže byl zastřelen vzácný nosorožec, kterému pytláci uřezali jeho rohy.

O své svěřence se nyní bojí i zoologická zahrada ve Dvoře Králové, která hodlá uříznout svému stádu nosorožců rohy, aby nelákaly pytláky k podobnému činu. „Jednáme tak kvůli bezpečnosti našich nosorožců,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Andrea Jirousová. „Útok ve Francii poukázal na to, že je riziko opravdu veliké a tak nesmí být nic podceněno,“ řekla mluvčí, která odmítla prozradit, kdy k odříznutí rohů dojde.


Foto: Thomas Samson/AFP

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové je v současnosti stádo 21 černých a bílých nosorožců včetně tří mláďat, která operaci nepodstoupí. Nosorožčí rohy a sloní kly jsou na černém trhu velice ceněným obchodním artiklem, oblíbené jsou především v Číně a Vietnamu kvůli svým údajným afrodiziakálním účinkům. Podle Jirousové budou nosorožcům uřezány rohy motorovou pilou, zatímco budou zvířata v narkóze.


Autor: ElS

Zdroj:Daily Mail/The Guardian

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
To z tech deti roste pekna pakaz. Chce to rakosku a ten zadek jim pekne oslehat a dostat trest. To nejsou deti, ale parchanti nevychovani.
Rostou z nich kriminalnici. Rodice se o ne moc nestaraji. meli by za deticky zaplatit pokutu 100 tisic a priste by si je hlidali.