KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Do Evropy již letos přicestovalo více migrantů než za prvních 6 měsíců loňského roku

Od počátku letošního roku byl zaznamenán masivní nárůst počtu migrantů přicházejících do Evropy. K evropským břehům od 1. ledna zamířilo již více než 110 tisíc lidí. Stejný počet příchozích byl však v loňském roce zaznamenán až v za sedmiměsíční období od ledna do července.
...

Od ledna přišlo na moři o život 410 uprchlíků

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přistálo z celkového počtu 110 tisíc migrantů asi 102 547 lidí na řeckých ostrovech, 7 507 lidí se dostalo do Itálie. Podle řeckých úřadů pochází většina příchozích ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Další hojně zastoupené země jsou Maroko, Bangladéš a Somálsko.

„Během tohoto období přišlo o život 410 uprchlíků a migrantů, nejsmrtelnější je trasa mezi Tureckem a Řeckem, kde zemřelo 321 lidí,“ sdělila IOM. Mluvčí IOM Itayi Viriri uvedl, že lidé, kteří přijíždějí k italským břehům, „jsou na tom velice špatně, protože byli vystaveni násilí ze strany pašeráků v Libyi.“ Viriri také uvedl, že ženy bývají častými oběťmi obchodování s lidmi.

Počty žadatelů o azyl přicházejících ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu do Evropy:

Rok Počet
2010 37 811
2011 47 946
2012 59 717
2013 82 255
2014 172 340
2015 645 663
2016 102 547
A boy eats a banana as hundreds of migrants line up to receive food in Piraeus, Greece

Nově příchozí migranti vystávají v Řecku frontu na registraci.

Řecko nesouhlasí s novým makedonským opatřením

Řecko protestuje proti novým opatřením Makedonie, která zakázala vstup lidem z Afghánistánu. Ti se kvůli tomu musí vracet do už tak zatíženého Řecka. Nová opatření přišla v době, kdy řecké orgány téměř dokončily nová registrační centra na ostrovech a přemisťovací tábory pro uprchlíky. Philippe Leclerc, vedoucí agentury OSN pro uprchlíky v Řecku, uvedl, že Afghánci tvoří zhruba jednu třetinu z 2 000 lidí, kteří denně přijíždějí po moři z Turecka.

Rakousko na středu svolalo zasedání ministrů zahraničí balkánských zemí (Albánie, Kosovo, Bosna, Bulharsko, Chorvatsko, Makedonide, Černá Hora, Srbsko a Slovinsko), aby bylo projednáno společné řízení migrace. Řecké ministerstvo pobouřeně uvedlo, že protestuje proti vynechání svých ministrů z tohoto jednání.

Macedonian police stand in front of a gate over rail tracks as migrants wait on the Greek side of the border. New figures have revealed more than 110,000 refugees have already entered Europe this year

Makedonie přestala vpouštět dál do Evropy uprchlíky z Afghánistánu.

„Tento jednostranný a už vůbec ne přátelský krok vůči naší zemi je snahou rozhodovat za nepřítomnosti Řecka, i když toto rozhodování bude mít na Řecko a jeho hranice zásadní vliv,“ uvedlo ve svém prohlášení řecké ministerstvo.

Řecko obvinilo Rakousko z toho, že narušuje úsilí o společnou evropskou reakci na migrační krizi tím, že straní nekompromisním členům EU, kteří odmítají přijmout jakékoliv uprchlíky.

Vídeň se tak názorově posunula blíže k zemím Visegrádské čtyřky, konkrétně k České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku, které vyzývají k přísnějším kontrolám na hranicích uvnitř Schengenského prostoru. „Je třeba uznat, že Rakousko už přijalo 100 tisíc uprchlíků, ale dělá chybu, když se drží po boku těchto zemí,“ řekl řecký ministr vnitra pro migraci Yiannis Mouzalas.

Vídeň minulý týden zavedla další z nových opatření, a to denní limit pro příjem uprchlíků. Ten byl stanoven na 80 lidí denně. To však vyvolalo řecké obavy z dominového efektu podél balkánské migrační trasy a hromadného zavírání hranic před uprchlíky, kteří by tak houfně zůstávali uvězněni na řeckém území.

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Proč k nám vlastně jdou? Co se týká životních podmínek, tak většina severnějších států Evropy jsou státy chudé. Máme tady velmi nepříznivé životní podmínky. Víc jak půl roku je tady ZIMA. Zbytek roku jsou zde deště a vedra, občas sucha. Když máme štěstí, přijdou i záplavy. http://www.blogovnik.cz/proc-k-nam-vlastne-jdou-201602192145.php