KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Donald Trump možná navštíví „zemi nikoho“ na korejských hranicích

Americký prezident Donald Trump se brzy dost možná ocitne v bezprostřední blízkosti severokorejských vojáků na nejstřeženější hranici světa. Prezident totiž zvažuje návštěvu známé demilitarizované zóny (DMZ) během své nadcházející cesty do Jižní Koreje. 

...

Do neutrální zóny před Trumpem zavítal i Obama či Clinton

Jihokorejská tisková agentura Jonhap uvedla, že demilitarizovaná zóna, která na konci války v letech 1950 až 1953 rozdělila Koreu, je jedním z kandidátů na návštěvu během Trumpovy cesty po Asii. Americký prezident navštíví také Japonsko, Čínu, Vietnam a Filipíny.

Bílý dům poslal během minulého měsíce do Jižní Koreje tým úředníků, kteří měli za úkol zmapovat místa pro zařazení do itineráře Trumpovy cesty. Bude se jednat o prezidentovu první návštěvu Korejského poloostrova, a pokud bude vše schváleno, Trump zavítá mimo jiné i do neutrální vesnice Panmunjom a na pozorovací stanoviště uvnitř DMZ. Bílý dům tyto zprávy však zatím neokomentoval.

Do neutrální zóny mezi Severní a Jižní Koreou zavítal v roce 2012 také bývalý prezident Barack Obama, stejně jako Bill Clinton, který se zde ukázal v roce 1933. Clinton tehdy označil demilitarizovaný pruh země jako „nejstrašnější místo na světě.“

USA mezitím provedly další demonstraci své letecké síly v regionu, když dva nadzvukové bombardéry B-1B ve středu v noci proletěly nad Korejským poloostrovem.

Ke cvičení se připojily i dva jihokorejské bojové letouny F-15K spolu s japonskými stíhačkami. Bylo to vůbec poprvé, kdy se Japonsko a Korea spojily s americkými letouny v rámci nočního kombinovaného cvičení. Bombardéry provedly test raket typu vzduch-země ve vodách východního pobřeží Jižní Koreje a poté zopakovaly cvičení nad vodami oddělujícími Jižní Koreu a Čínu.

Jihokorejská armáda popsala společné manévry jako pravidelné cvičení, které posiluje obranu země a demonstruje sílu bezpečnostní aliance mezi Soulem a Washingtonem tváří v tvář severokorejským balistickým raketám a nukleárním testům.


Trump se zúčastnil briefingu ohledně toho, jak jednat s Kimovým režimem

Velitel amerických leteckých sil v Pacifiku Patrick Applegate uvedl: „Noční cvičení s našimi spojenci je bezpečným a efektivním způsobem, jak sdílet vzájemné schopnosti mezi Spojenými státy, Japonskem a Korejskou republikou, a jak zároveň zdůraznit taktickou zdatnost všech letadel jednotlivých států.“

„Je to jasná demonstrace našich schopností provádět bezproblémové operace se všemi našimi spojenci kdekoliv a kdykoliv,“ dodal Applegate. Severní Korea však považuje cvičení za vysoce provokativní, částečně kvůli vzpomínkám na bombové útoky ze strany USA během korejské války.

Americký prezident chce těmito operacemi demonstrovat sílu své armády i to, že se nezalekne žádných výhružek severokorejského vůdce Kim Čong-una. Severokorejská vláda totiž v jednom ze svých nedávných prohlášení uvedla, že budou americká letadla sestřelena, pokud se dostanou příliš blízko k severokorejskému území (a to i v případě, že nebudou v severokorejském vzdušném prostoru).


V tomto případě však cvičící letouny nic neohrozilo. Jak ukázaly některé minulé průlety amerických letounů, Severní Korea má ve skutečnosti zřejmě problém je vůbec spolehlivě zaměřit, natož aby je dokázala sestřelit.

Ministr obrany James Mattis mezitím uvedl, že byl Trump informován o tom, jak s Kimovým režimem jednat. Briefing se dle Mattise „soustředil na řadu možností, jak reagovat na jakoukoliv formu agrese ze strany Severní Koreje.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek