KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Dovolili jsme, aby se naše standardy snížily,“ říká admirál amerického námořnictva po dvou haváriích torpédoborců

Admirál amerického námořnictva po dvou nedávných haváriích amerických lodí v oblasti Tichomoří přiznal, že ani hektické tempo vojenských operací, ani omezený vojenský rozpočet nejsou omluvou pro smrt 17 amerických námořníků.

...

Námořnictvo bylo po těchto incidentech nuceno nařídit rozsáhlé prošetření své výkonnosti a připravenosti.

„Bez ohledu na to, v jak obtížných podmínkách pracujeme nebo jak je náš rozpočet přetížený, bychom neměli a nesmíme dopustit, aby docházelo k srážkám s dalšími loděmi a váznutí lodí na mělčině,“ řekl členům Výboru pro ozbrojené síly amerického Kongresu (House Armed Services Committee) admirál William Moran, zástupce náčelníka námořních operací.


„Dovolili jsme, aby se naše standardy s rostoucím počtem certifikací snížily. Není to o zajišťování zdrojů. Je to o bezpečnosti a o vedení lidí na moři,“ řekl Moran a dodal, že pod tlakem jsou také proto, že na moře vysílají kolem 100 lodí denně.

Americké námořnictvo se vzpamatovává z nedávných havárií. V červnu došlo ke srážce amerického torpédoborce USS Fitzgerald s filipínskou obchodní lodí, v srpnu se pak torpédoborec USS John S MacCain srazil s ropným tankerem. Při těchto srážkách zemřelo nebo bylo prohlášeno za nezvěstné celkem 17 amerických námořníků.


Moran však své slyšení před výborem využil také k vyzvání Kongresu, aby přestal udělovat rozpočty na obranu prostřednictvím provizorních návrhů rozpočtu, které byly za posledních 8 let často využívány. V důsledku toho pak vojenské služby nemohly ani zahájit nové programy, ani ukončit ty stávající, a jsou tak nuceny používat peníze určené pro modernizaci zbraní a výcviku na zaplacení současných misí.

Námořnictvo nyní údajně zahájilo rozsáhlou revizi, aby tyto otázky přezkoumalo a také zhodnotilo výcvik a navigační schopnosti námořníků. Zároveň probíhají také samostatná vyšetřování obou kolizí torpédoborců.

Dle Morana však provozní nároky námořnictva stále rostou, přestože se jeho flotila výrazně zmenšila.

„Námořnictvo denně po celém světě nasazuje v průměru 100 lodí, což dohromady činí tisíce provozních dní ročně, přestože je naše bojová flotila nejmenší od dob před 1. světovou válkou a výrazně menší než před více než 10 lety po 11. září,“ řekl Moran. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek