KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Dva mrtví a desítky zraněných po silném zemětřesení v řeckých a tureckých rekreačních střediscích

Dvě oběti si vyžádalo zemětřesení, které zasáhlo v noci na pátek řecké a turecké pobřeží a vyvolalo tsunami. Turisté museli prchnout do bezpečí, tisíce lidí zůstaly spát venku. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v tureckém Bodrumu a zasáhlo turistická střediska ve Středomoří a Egejském moři. Otřesy napáchaly mnoho škod po celém regionu. 

...

V Turecku bylo k ošetření přijato kolem 70 lidí

Zemětřesení o síle 6,7 stupně zasáhlo především jihovýchodní pobřeží Turecka, stejně jako řecké ostrovy Kos a Rhodos. Turisté nejprve začali prchat ze svých hotelů, poté museli utíkat i před vlnami tsunami, které na pobřeží ničily hotely, bary, lodě i auta.


Ke dvěma úmrtím došlo na řeckém ostrově Kos, oběťmi se stali 27letý muž ze Švédska a 39letý muž z Turecka, které rozdrtil zhroucený strop v baru White Corner Club. Na Kosu se zhroutila i historická mešita, záchranáři dnes ráno prohledávali trosky, aby našli přeživší. Desítky tisíc turistů musely strávit noc venku poté, co byli varováni, aby se nevraceli do svých hotelů.


Zhroucený minaret mešity na Kosu. Foto: Daily Mail

V Turecku bylo v místě epicentra přijato k ošetření minimálně 70 lidí. Turisté museli opustit své hotely, když se zemětřesení rozpoutalo v 1:31 hodin ráno místního času. Noc museli strávit na ulicích či plážích, jelikož by v poškozených hotelech nemuselo být bezpečno.


Turistům bylo řečeno, aby se kvůli nebezpečí nevraceli do svých hotelů


Lidé si v poškozených oblastech ustlali všude, kde to jen šlo

Jednotlivá města hlásí výpadky proudu

Jeden z turistů uvedl, že se celý hotel „třásl doslova jako želé.“ Mnoho lidí podle svědků vyběhlo do ulic v pyžamech či spodním prádle, někteří dokonce s polštáři a přikrývkami. Starosta řeckého ostrova Kos Giorgos Kyritsis uvedl, že budovy na ostrově utrpěly po zemětřesení strukturální škody. Poškozen byl i přístav.


Po vlně tsunami zůstaly na Kosu zaplavené ulice


Na Kosu bylo poničeno mnoho budov


Zaplavený hotel v tureckém Bodrumu. Foto: Daily Mail

Starosta města Mugla, které je hlavním městem stejnojmenné turecké provincie, uvedl, že jsou v některých částech hlášeny výpadky elektrického proudu. Starosta Bodrumu Mehmet Kocadon uvedl, že zemětřesení způsobilo praskliny na některých starých budovách.


Zemětřesení napáchalo velké škody


Zhroucená budova na ostrově Kos

Hladina moře v Bodrumu klesla zhruba o půl metru, než se opět zvedla po dvou silných vlnách tsunami. Voda dotekla až k pobřežním budovám, které zaplavila a dokonce sebou odnášela i zaparkovaná auta.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek