KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Dva roky hrůzy: Během 17 teroristických útoků přišlo o život více než 300 nevinných lidí

Barcelona, Cambrils, Paříž, Stockholm, Berlín, Londýn. To jsou jen některá z měst, která byla během posledních dvou let svědky děsivých teroristických útoků, při nichž vyhaslo 364 životů, mnoho lidí bylo vážně zraněno, rodiny byly roztrženy a komunity zničeny. Každý útok spáchaný džihádisty šokoval a zarmoutil svět a zanechal lidi ve strachu z budoucnosti. Zde je seznam 17 útoků, které navždy poznamenaly Evropu.  

...

1.Bataclan, Paříž - 13. listopadu 2015

Tři ozbrojenci v sebevražedných vestách zaútočili na divadlo Bataclan během koncertu kapely Eagles of Death Metal. Vrahové náhodně stříleli do posluchačů a vzali si několik rukojmích. Přivolaná policie zastřelila jednoho z džihádistů, zatímco ostatní dva na sobě odpálili sebevražedné vesty. Během útoku zahynulo 90 lidí a více než 200 bylo zraněno. V tentýž večer zaútočili militanti také v kavárnách a barech Le Carillon, Le Petit Cambodge, dále před Café Bonne Biére a restaurací La Belle Équipe. Sebevražedný atentátník se rovněž odpálil v kavárně Comptoir Voltaire. Na místě zemřelo 39 lidí a dalších 42 bylo zraněno.


2. Letiště Zaventem a stanice metra Maalbeek, Brusel- 22. března 2016

V 07:58 hodin místního času byly na protilehlých koncích odbavovací haly letiště Zaventem odpáleny dvě bomby. O hodinu později vybuchla bomba uvnitř vlaku, když opustil stanici metra Maalbeek. Během těchto organizovaných útoků zahynulo 32 lidí a dalších 340 bylo zraněno. Na místě zahynuli i tři sebevražední atentátníci.

3. Magnanville, Paříž - 13. června 2016

Policejní velitel a jeho kolega byli nalezeni mrtví před domem na pařížském předměstí Magnanville. Hlavním podezřelým z vraždy obou mužů se stal Larossi Abbala, který oznámil svou oddanost islamistickému vůdci Abú Bakr al-Bagdádímu a vyhrožoval smrtí všem nevěřícím. Po incidentu vedl Abdalla 12minutový živý proslov skrze Facebook, než k němu do bytu vtrhla policie a zastřelila jej.


4. Nice - 14. července 2016

Během oslav výročí pádu Bastilly v jihofrancouzském Nice najel do davu lidí kamion a 86 jich zabil. K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát, útok provedl Mohamed Lahouaiej Bouhlel, který žil ve Francii a byl znám policejním orgánům. Bouhlel byl zastřelen policisty, kteří se ho pokoušeli přinutit, aby nákladní vůz zastavil.


5. Mnichov - 22. července 2016

18letý střelec, který nebyl doposud znám policii, zaútočil v restauraci McDonald’s v obchodním centru Olympia v okrese Moosach v Mnichově. Na místě zemřelo 9 lidí a dalších 36 bylo zraněno, včetně několika dětí. Útočníkem byl David Sonboly, který se narodil v Mnichově a údajně křičel „Alláhu Akbar“ předtím, než na lidi zaútočil. Stoupenci Islámského státu poté útok oslavili na sociálních sítích.


6. Ansbach, Bavorsko - 24. července 2016

Sebevražedný atentátník zranil 15 lidí, když se odpálil před branami hudebního festivalu. Podezřelý, kterého úřady identifikovaly jako 27letého žadatele o azyl Mohammada Daleela, slíbil věrnost Islámskému státu. Podle policie se však jednalo o muže trpícího duševní chorobou, který čelil deportaci do Bulharska. Teroristická skupina se poté přihlásila k odpovědnosti za útok a uvedla, že jej provedl „jeden z jejích vojáků.“


7.Saint-Etienne-du-Rouvray, Normandie - 26. července 2016

Dva útočníci zabili 85letého faráře Jacquesa Hamela prostřednictvím nože a vážně zranili dva další rukojmí, které drželi v kostele v severní Francii. Muži přišli do kostela v době, kdy Hamel vedl ranní mši v dělnickém městečku Saint-Etienne-du-Rouvray nedaleko Rouenu. Útočníky nakonec z kostela vyhnala policie.


8. Vánoční trh v Berlíně - 19. prosince 2016

Další z útoků prostřednictvím nákladního vozu se odehrál na vánočním trhu v centru Berlína. Na místě zemřelo 12 lidí a dalších 56 bylo zraněno. Útočníkem byl Anis Amri, který byl později zabit během přestřelky s italskou policií v Miláně o čtyři dny později.

9. Muzeum Louvre, Paříž - 3. února 2017

Muž, který napadl francouzské vojáky hlídkující před muzeem Louvre, křičel během útoku „Alláhu Akbar,“ načež jej zastřelili další dva vojáci. Útočník byl identifikován jako Abdullah Reda Refaie al-Hamahmy (28).


Foto: Daily Mail

10. Letiště Orly, Paříž - 18. března 2017

Podezřelý islámský extremista napadl francouzského vojáka na letišti Orly. Vykřikoval, že chce zabíjet i zemřít pro Alláha. Poté vytáhl zbraň a namířil jí na vojáka, mezitím jej však na rušném terminálu stihli zastřelit jeho dva vojenští kolegové.


11. Westminsterský most, Londýn - 22. března 2017

Khalid Masood vjel najatým vozem na Westminsterský most v Londýně poblíž budovy parlamentu, kde najel na chodník a srazil zde několik chodců. Na místě zahynulo 5 lidí, včetně americké a rumunské turistky, Masood byl na místě zastřelen policií.


12. Stockholm - 7. dubna 2017

Ve Stockholmu zaútočil podezřelý islamista, který využil ukradený nákladní vůz, aby s ním vjel do davu lidí na nákupní třídě. Na místě byli zabiti 4 lidé a dalších 15 bylo zraněno. Ke zločinu se přiznal 39letý muž jménem Rakhmat Akilov.


13. Manchester Arena - 22. května 2017

Sebevražedný atentátník Salmán Abedi odpálil bombu v Manchesterské aréně ve chvíli, kdy fanoušci opouštěli koncert americké zpěvačky Ariany Grande. Na místě bylo zabito 22 lidí včetně několika dětí.


14. Borough Market a London Bridge, Londýn - 3. června 2017

Celkem osm lidí bylo zabito, když tři muž vjeli dodávkou do chodců na London Bridge předtím, než zaútočili na lidi v Borough Market. Teroristé byli zastřeleni policií.

15. Barcelona - 17. srpna 2017

Jeden z nejčerstvějších útoků se odehrál před dvěma dny v Barceloně, když útočník vjel nákladním automobilem do davu chodců na nejrušnější barcelonské třídě Las Ramblas. Na místě se v tu dobu nacházelo mnoho turistů i místních obyvatel, pod koly vozu zahynulo 13 lidí a více než 100 bylo zraněno.

16.Cambrils - 18. srpna 2017

Sedm lidí včetně jednoho policisty bylo zraněno v přímořském španělském městečku Cambrils poté, co 5 teroristů se sebevražednými pásy najelo černým Audi A3 do několika chodců. Vůz se poté převrátil a džihádisté z něj vyskákali. Přivolaná policie je na místě následně všechny postřílela. V souvislosti s útoky v Barceloně a Cambrils byli zatčeni další 4 lidé.


17. Turku, Finsko - 18. srpna 2017

Jeden člověk zřejmě zemřel poté, co muž ozbrojený nožem pobodal několik lidí ve finském Turku. Policie útočníka zastřelila. Podle očitých svědků zůstala po incidentu na ulici ležet nejméně jedna osoba. 


PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek