KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Džihádistce Lindě stále hrozí trest smrti. Irák zvažuje, jak bude znít konkrétní obvinění

Studentka Linda Wenzelová z Německa, která se dobrovolně přidala k Islámskému státu, by dle iráckého premiéra mohla čelit trestu smrti. Premiér Hajdar Abádí potvrdil, že jeho země stále uvažuje nad tím, jaké obvinění proti Lindě vznese a trest smrti tak stále visí ve vzduchu i přes diplomatickou snahu Německa o to, aby byla Linda vydána a souzena ve své domovině. 

...

Linda se do bojů nezapojovala, byla pouze členkou mravní policie

„Teenageři jsou souzeni dle určitých zákonů, v každém případě jsou ale odpovědni za své činy, zvláště, pokud je jejich trestná činnost spojena se zabíjením nevinných lidí,“ řekl Abádí. Premiér uvedl, že je Linda Wenzelová stále ve vězení v Bagdádu a je na soudu, zda budou prokurátoři požadovat trest smrti. Lindin otec Reiner Wenzel mezitím uvedl: „Moc si přeji, aby se moje Linda vrátila zdravá domů. Vždy tu pro ni budu.“


Irácký premiér Hajdar Abádí

Podle německých médií poslední slova iráckého premiéra znepokojila Wenzela více než kdy dříve. „Bojím se o ni. Úřady ji musí přivést do Německa, aby mohla získat spravedlivý proces,“ dodal Lindin otec s tím, že se svou dcerou neměl žádný osobní kontakt od doby, kdy se před rokem přidala k teroristické skupině. „Bylo mi však řečeno, že má dcera nebyla zapojena do žádných válečných činů,“ řekl ustaraný otec.

Linda byla údajně aktivní pouze ve skupině takzvané mravní policie, která měla za úkol kontrolovat oblečení žen na ulici, jež musely dodržovat přísná pravidla práva šaría. Ty ženy, jež tato pravidla nesplnily, byly policií složené ze skupiny žen obvykle zbičovány.

Pokud by byla Wenzelová nakonec opravdu souzena v Iráku, mohla by čelit trestu smrti, zatímco v Německu by jí za členství v teroristické skupině hrozilo maximálně 10 let vězení. Vzhledem k tomu, že Německo striktně odmítá trest smrti, snaží se německá diplomacie udělat vše pro to, aby před takovým trestem zachránila všechny své občany po celém světě.

Dívka se už v Německu začala učit arabsky a číst Korán

Linda Wenzelová se dostala k řadám Islámského státu v loňském roce, když jí bylo 15 let. Tehdy se zamilovala do muslimského muže, s nímž se seznámila na internetu. Právě tento muž ji zlákal, aby se spolu s ním připojila k Islámskému státu, což dívka nakonec také udělala. Džihádistu si dokonce vzala za muže, později o něj však při jednom z útoků přišla.


Linda propadla radikálnímu islámu už v Německu

V době, když byla Linda ještě v Německu, si její spolužáci všimli určitých změn poukazujících na fascinaci islámem. Do školy začala nosit Korán a oblékat se do delšího a konzervativnějšího oblečení. Mimoto se také začala učit arabsky a poté náhle zmizela. Díky vypůjčeným dokladům i výběru z banky své matky si Linda koupila letenku do Istanbulu. „Byla jsem šokována. Moje dcera nikdy předtím nekradla ani nelhala,“ uvedla Lindina matka.

Wenzelová odcestovala z Turecka do Sýrie a poté do Iráku, kde byla v červenci tohoto roku zajata iráckými vojáky, když se skrývala v jednom z islamistických úkrytů v dobytém Mosulu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek