KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

E-mail, v němž členka vedení AfD nazvala Merkelovou „prasetem a loutkou,“ vyvolal předvolební skandál

Německem, které se připravuje na blížící se volby do spolkového sněmu, zamával nový skandál. Spolupředsedkyně populistické Alternativy pro Německo Alice Weidelová totiž v jednom z uniklých e-mailů údajně označila německou kancléřku za „prase, které má za úkol položit Německo na kolena.“ Pravicová politička se hájí tím, že je e-mail falešný. 

...

„Německo není vůbec svrchované,“ uvedla údajně Weidelová

Jen pár týdnů před parlamentními volbami v Německu se Alice Weidelová, která je jedním ze dvou předních kandidátů své strany, ocitla v centru politické bouře. Ta se objevila poté, co deník Die Welt zveřejnil uniklý e-mail, v němž Weidelová údajně cynicky zpochybnila suverenitu Německa a obvinila německou vládu z úmyslného podněcování občanské války.

„Tato prasata nejsou ničím jiným než loutkami spojeneckých mocností z druhé světové války, jejichž úkolem je udržení německého lidu pod kontrolou podnícením občanské války v metropolitních oblastech tím, že je zaplaví cizinci,“ údajně napsala Weidelová s odkazem na kancléřku Angelu Merkelovou a její vládu.

Politička také údajně řekla, že „důvod, proč jsme zaplavováni kulturně odlišnými lidmi jako Araby a Romy, je to, že je naše společnost systematicky ničena nepřáteli Ústavy, která nám vládne.“ Spolupředsedkyně AfD také údajně uvedla, že Německo „vůbec není svrchované“ a jeho soudní systém je poškozován samotným Ústavním soudem.

E-mail byl získán od „důvěrníka“ Weidelové

Deník Die Welt uvedl, že získal tento e-mail od jakéhosi důvěrníka Weidelové, který kdysi patřil „k okruhu jejích známých“ ve Frankfurtu nad Mohanem a byl původním příjemcem zprávy. Zpráva údajně pochází z února roku 2013 a Weidelová ji dle zdroje měla napsat ještě před tím, než se oficiálně připojila k AfD.

Die Welt uvedl, že osoba, která e-mail přeposlala, dodala „četné důkazy“ k tomu, aby deník mohl uvěřit, že spolupředsedkyně AfD je jedinou osobou, která mohla takový e-mail napsat. Sama Weidelová mezitím nařčení z napsání e-mailu odmítla s tím, že se stala „obětí pomlouvačné kampaně.“

„Myslím, že je to absolutně nesmyslné,“ řekla pravicová politička, kterou podpořil i mluvčí AfD Christian Lueth, jenž je přesvědčen, že se jedná o „falešnou zprávu.“ Další mluvčí AfD Joerg Meuthen prohlásil, že se jedná o „zřejmý pokus, jak Weidelovou zdiskreditovat.“

E-mail vyvolal vlnu rozhořčení mezi mnoha německými politiky, podle nichž by se AfD nikdy neměla dostat do německého parlamentu. Podpora pravicové strany mezitím vzrostla na 11 % a strana by se tak dle průzkumné společnosti INSA mohla stát třetí největší stranou německého parlamentu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek