„Evropské národy vyjadřují svou nenávist proti Turkům i všem muslimům,“ tvrdí Erdogan

Během nedělní demonstrace konající se v Istanbulu Erdogan řekl, že je evropský „maškarní ples“ u konce. V Istanbulu se sešli Erdoganovi podporovatelé, kteří hodlají v nadcházejícím referendu hlasovat pro rozšíření jeho pravomocí.

Turecký prezident uvedl, že „boj“ proti jeho zemi ze strany evropských národů dosáhl nové úrovně. Konkrétně hovořil o Německu a Nizozemsku, v nichž se podle jeho slov „nahromadila nenávist,“ která je směřována „proti Turecku i všem muslimům.“

„Kdyby se nestyděli, tak by klidně znovu zavedli plynové komory,“ dodal rozčilený prezident. Poté, co zkritizoval evropské národy, obrátil svůj hněv proti německé kancléřce Angele Merkelové: „Když je nazýváme nacisty, tak se (evropští politici) cítí nepříjemně. Společně se zahalují do solidarity. Především Merkelová.“

„Merkelová také podporuje Nizozemsko. Všichni zde používají nacistické praktiky. A proti komu? Proti mým tureckým bratrům a sestrám v Německu,“ řekl Erdogan. Prezident rovněž prohlásil, že je současná politika řady evropských států založena především na strachu z turecké moci.


Turecké provládní noviny vyobrazily minulý týden na své titulní stránce kancléřku merkelovou v nacistické uniformě.

Tureckého prezidenta rozhněvalo shromáždění Kurdů v německém Frankfurtu

Erdoganovy připomínky přicházejí poté, co si turecké ministerstvo zahraničí na kobereček předvolalo německého velvyslance, aby mu vyjádřilo hněv Ankary kvůli kurdskému shromáždění, které se v sobotu konalo ve Frankfurtu. Prezidentův mluvčí Ibrahim Kalin označil akce Německa za „nejhorší příklad dvojího metru“.

Mluvčí dodal, že skandální událost ve Frankfurtu ukazuje na to, že evropské země ve skutečnosti aktivně bojují proti ústavní reformě v Turecku. „Je nepřijatelné vidět kurdské symboly a slogany, zatímco jsou turečtí ministři a politici vyloučeni ze setkání se svými spoluobčany,“ řekl Kalin v rozhovoru pro CNN.

Do ulic Frankfurtu vyšlo v sobotu přes 30 000 kurdských příznivců, aby protestovali proti nadcházejícímu tureckému referendu ohledně rozšíření Erdoganových pravomocí. Referendum, které se bude konat 16. dubna, navrhuje změny v ústavě, které by prezidentovi umožnily být jediným jednatelem státu s pravomocí vybírat ministry, přijímat zákony, vyhlašovat volby i stavy nouze.

Erdogan již například avizoval, že pokud mu turečtí občané dají více pravomocí, opětovně zavede trest smrti: „Pokud jde o mě, schválil bych trest smrti bez jediného zaváhání."


Autor: ElS

Zdroj: Hurriyet Daily News

Foto: Murad Sezer/Reuters