KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Erdogan: „Německo páchá sebevraždu, když mě nechce během summitu G20 nechat mluvit s Turky“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že Německo „páchá sebevraždu,“ jestliže mu nechce povolit rozhovor s Turky během nadcházejícího summitu G20. Turecký vůdce rovněž uvedl, že bude nadále považovat tuto evropskou zemi za „útočiště teroristů,“ dokud se Německo nevzdá údajných příznivců Fethullaha Gülena, který podle Erdogana zorganizoval nepovedený politický převrat v Turecku. 

...

Proslov Erdoganovi vymluvil ministr zahraničí Sigmar Gabriel

„Německo musí tuto chybu napravit. Navzájem se potřebujeme,“ řekl turecký prezident v exkluzivním rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit. Erdogan uvedl, že osobně nemá s německou kancléřkou Angelou Merkelovou žádné problémy a že by se s ní na summitu G20 naplánovaném na 7. -8. července setkal.

Prezident však dle svých slov bude i nadále považovat Německo za stát, který poskytuje bezpečné útočiště pro „teroristy,“ jestliže se Berlín nevzdá všech údajných příznivců Erdoganova nepřítele číslo jedna Fethullaha Gülena a dalších osob obviněných tureckou vládou z různých zločinů.

„Požádal jsem Merkelovou, aby tyto osoby navrátila Turecku. Proč se tak nestalo?“ zeptal se turecký vůdce. Ankara minulý týden oficiálně požádala Erdogana, aby se během summitu obrátil na turecké občany žijící v Německu. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel však prezidentovi poradil, aby se veřejného projevu zdržel.

Německo koncem června stáhlo z turecké základny všechny své vojáky

„Také jsem mu řekl, že by takové vystoupení nebylo vhodné vzhledem k současnému konfliktu s Tureckem a že se to neslučuje s momentální politickou náladou,“ uvedl ministrGabriel. Ministr také zmínil bezpečnostní důvody a poukázal na to, že Německo „nemá dostatečné policejní síly na to, aby v takovém případě zajistily bezpečnost.“

Gabriel dodal, že Německo není povinné povolit tureckému prezidentovi veřejné vystoupení a že Berlín nechce dovolit, aby se konflikty uvnitř jiných národů přesouvaly na území Německa. Ankara na to konto zkritizovala ministra za „nevhodné komentáře.“

Je politováníhodné, že někteří němečtí politici dělají naprosto nepřijatelné poznámky ohledně svých domácích politických rozhodnutí,“ uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Huseyin Muftuoglu. Poslední verbální výměna názorů v rámci napjatých vztahů mezi oběma zeměmi následuje po rozhodnutí Německa přemístit své vojáky z turecké letecké základny Incirlik do Jordánska.

Německo začalo hledat alternativní možnosti pro svou náhradní základnu v květnu, kdy Ankara zabránila německým zákonodárců, stávající základnu v Incirliku navštívit. Tou dobou tam bylo 270 německých vojáků, kteří se účastnili kampaně vedené USA proti Islámskému státu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek