KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Erdogan obvinil Evropu z „anti-islámské křížové výpravy“ kvůli zákazům muslimských šátků

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Evropskou unii z toho, že zahájila „křížovou výpravu“ proti islámu na základě rozhodnutí umožnit zaměstnavatelům vydat zákaz nošení muslimských šátků. Prezident dodal, že Nizozemsko ztratilo své přátelství s Tureckem uprostřed prohlubující se krize mezi oběma zeměmi. 

...

„Zahájili jste střet mezi křížem a půlměsícem“ naznačil Erdogan střet mezi křesťanstvím a islámem

Během čtvrtečního setkání v turecké provincii Sakarya prezident uvedl, že je hluboce nespokojen s rozhodnutím Evropského soudního dvora. Ten totiž rozhodl o tom, že zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům zakázat nošení náboženských a politických symbolů. „Hanba Evropské unii. Pryč s vašimi evropskými zásadami, hodnotami a spravedlností. Započali jste střet mezi křížem a půlměsícem, neexistuje pro to žádné jiné vysvětlení,“ uvedl Erdogan.

Prezidentovy komentáře následovaly po podobném prohlášení za strany tureckého ministra zahraničí Mevlüta Cavusogla, který varoval před započetím „náboženské války“ v Evropě. Vztahy mezi Tureckem a Nizozemskem se rapidně zhoršily poté, co Nizozemsko odmítlo vpustit turecké ministry na jednání v Rotterdamu, které se zabývalo referendem ohledně rozšíření Erdoganových pravomocí.

Turecký prezident spoléhá na to, že jej voliči v referendu podpoří

Erdogan také obvinil Nizozemsko z nacismu a jeho vláda uložila této zemi diplomatické sankce. Všechna diplomatická jednání na vysoké úrovni byla pozastavena a nizozemskému velvyslanci bylo zamezeno v návratu do Turecka. Nizozemský premiér Mark Rutte uvedl, že se pokusí uklidnit toto napětí, ale že k tomu je potřeba obou zemí.

Turecký prezident nyní spoléhá na podporu 5,5 milionu Turků, kteří by v nadcházejícím referendu mohli hlasovat pro rozšíření jeho pravomocí. Podle právních předpisů by bylo prezidentovi umožněno vydávat vyhlášky, vyhlásit výjimečný stav, jmenovat ministry a státní úředníky či rozpustit parlament. Kritici tvrdí, že by byl tento krok obrovskou ranou pro demokratické hodnoty této země.


Autor: ElS

Zdroj: Deutsche Welle

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek