KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Euro je mrtvé:“ Le Penová prosazuje návrat k franku, euro jen pro mezinárodní obchod

Týden před druhým kolem francouzských prezidentských voleb připomněla euroskeptická prezidentská naděje Marine Le Penová svým příznivcům, že je euro dle jejího názoru „mrtvé“ a jako měna by mělo být ponecháno pouze pro mezinárodní obchod. Francie by namísto toho měla podle pravicové kandidátky opět zavést frank a získat tak plnou kontrolu nad svou měnou.

...

„Jednotná měna je břemenem,“ tvrdí Le Penová

„Potřebujeme ovládat svou měnu a přizpůsobovat ji ekonomice, dnešní jednotná měna je břemenem,“ uvedla Le Penová sedm dní před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb, přičemž zdůraznila, že „euro je mrtvé.“

„Budeme mít národní měnu jako všechny ostatní země a stejnou měnu pak budeme používat společně,“ řekla Le Penová v rozhovoru pro deník Le Parisien. Politička během nedělního rozhovoru vysvětlila, že by se euro mělo stát měnou, kterou by používaly pouze velké společnosti, „které obchodují na mezinárodní úrovni“.

V sobotu uzavřela Le Penová dohodu s bývalým soupeřem Nicolasem Dupont-Aignanem, který v prvním kole voleb získal 4,7 % hlasů. Pokud bude pravicová politička zvolena, euroskeptik Dupont-Aignan se stane předsedou vlády.

„Vytvoříme vládu národní jednoty,“ řekla Le Penová v rozhovoru pro televizi BFM. „Pokud by došlo ke vzájemné shodě, mohli bychom se k původní měně navrátit během roku až roku a půl,“ řekla kandidátka. Nicméně v prohlášení Dupont-Aignanovy aliance Stand up France stálo, že návrat k franku není prioritním předpokladem.

Dle Macrona je k zachování eura zapotřebí reforem

Skepticismus ohledně eura v jeho současném stavu ale vyjádřil i druhý kandidát na prezidenta Francie Emmanuel Macron, který je zastáncem hlubší evropské integrace. Podle něj je místo zrušení společné měny potřeba provést reformy.

„Pravdou je, že musíme uznat, že euro nemůže nadále fungovat bez velkých reforem,“ uvedl Macron v lednu, když popisoval nedostatek důvěry mezi Francií a Německem, který potřebné reformy brzdí.

Le Penová, která se dne 7. května s Macronem utká ve druhém kole voleb, opakovaně slíbila svým voličům opuštění eurozóny, uspořádáním referenda ve stylu brexitu a výběr daní od zahraničních pracovníků.

Slíbila rovněž snížení věku odchodu do důchodu a zvýšení některých dávek sociální péče. Navzdory odvážným a radikálním návrhům se Le Penová pohybuje v nejnovějších předvolebních průzkumech stále za Macronem, který má v současnosti 59 % podporu oproti jejím 41 %.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek