KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Europol: ISIS plánuje novou vlnu útoků v Evropě, chce využít drony i džihádistky

Nejvyšší bezpečnostní agentura v EU uvedla, že Evropě hrozí další vlna útoků ze strany lslámského státu. Největší nebezpečí představují drony nesoucí výbušniny, které jsou v současnosti využívány v Sýrii a Iráku, bojovníci, kteří se vrátili z válečných zón i džihádisté, kterým nebyl vstup do těchto zón povolen. 

...

Teroristé bývají obvykle mladší 25 let

Europol ve své zprávě, která byla vydána ve čtvrtek, uvedl, že mezi islámskými extrémisty je mnohem více mladých mužů i žen než kdy před tím. Za loňský rok došlo už potřetí po sobě ke zvýšení počtu zatčení v souvislosti s džihádistickými aktivitami.

Od roku 2014 se tento počet zvýšil z 395 na 718 zatčení v roce 2016. Téměř třetina zatčených přitom byla ve věku 25 let nebo mladší. Ve zprávě se uvádí, že by jednotlivé vlády měly věnovat pozornost výbušninám převáženým pomocí dronů, které jsou využívány v Iráku a Sýrii. Panují totiž obavy, že by tento způsob útoku mohli použít i evropští džihádisté.

Europol vyzývá ke vzájemné spolupráci

Komisař pro bezpečnostní unii EU Julian King uvedl: „Oběti posledního teroristického útoku v Londýně byly různých národností. Teroristé nerespektují a neuznávají hranice a v rámci našeho úsilí je porazit musíme být odhodlaní spolupracovat, sdílet informace a odborné znalosti, abychom byli silnější.“

„Nikdy před tím nebyla potřeba sdílení informací tolik zřetelná, jako tomu bylo v posledních dvou letech uprostřed bezprecedentní formy džihádistických teroristických útoků v Evropě, které si vyžádaly mnoho obětí,“ řekl výkonný ředitel Europolu Rob Wainwright.

„Na rozdíl od etnicko-nacionalistického a separatistického terorismu a většiny projevů jak pravicového, tak levicového násilného extremismu, má džihádistický terorismus mezinárodní charakter, a proto potřebujeme mezinárodní odpověď ze strany přeshraničních donucovacích orgánů,“ dodal ředitel.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek