KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Evropa by ruskou invazi neodrazila: Americké jednotky přiznávají nedostatečnou vybavenost

Elitní americká 173. výsadková brigáda působící na evropském kontinentu sebekriticky uznala, že případná ruská invaze na Západ by byla jen stěží zastavitelná. Hlavními příčinami jsou nedostatek vojáků, výzbroje a špatná organizace.

...

Rusko připravuje obrovské vojenské cvičení

Americká 173. brigáda působící v Itálii byla první zahraniční vojenskou jednotkou, která přispěchala chránit pobaltské státy během ruské invaze na Ukrajinu v roce 2014. Její zpráva o současné situaci však přiznává „mnoho kapacitních nedostatků“, za které považuje například slabou leteckou obranu, elektronické vybavení nebo přílišnou důvěru v satelitní komunikaci a GPS navigační systémy. Informoval o tom americký list Politico.

„Od našich ukrajinských spojenců jsme získali zásadní informace. To nám otevřelo oči, abychom mohli sebekriticky vyhodnotit současnou situaci,“ řekl velitel brigády plukovník Gregory Anderson pro Politico. „Cítíme potřebu sdílet naše zkušenosti a předávat dál, co jsme viděli a naučili se.“

Tato zpráva americké brigády přišla krátce po oznámení ruských a běloruských představitelů, že na 14. září plánují rozsáhlé společné vojenské cvičení, kterého se bude účastnit téměř 13 000 vojáků.

Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin prohlásil, že cvičení proběhne v souladu s mezinárodními předpisy, ale podle pozorovatelů existují důvody k obavám.

Podezřelé je, že počet zúčastněných vojáků bude těsně pod hranicí 13 000 osob, takže na cvičení nemusí být pozváni nezávislí pozorovatelé.

Riskantní závislost na GPS a vozech Humvee

Americká 173. výsadková brigáda má asi 4000 členů a případné ruské invazi do Evropy není samotná schopná čelit. Jednotka má válečné zkušenosti z počátku amerického vpádu do Iráku v roce 2003 a těžkých bojů v Afghánistánu.

Jejich tehdejší protivníci však nevyužívali vyspělé technologie, a tak Američané mohli v boji plně spoléhat na své technické vymoženosti, jako je například GPS.

Aktuální zpráva americké jednotky však varuje, že v Evropě by musela čelit ruským rušičkám a dalším armádním elektronickým prostředkům. Tyto rušičky jsou schopny eliminovat GPS systém na vzdálenost až 80 kilometrů. Na GPS jsou přitom plně závislé americké protitankové zbraně a dělostřelectvo.

Američané rovněž upozorňují na to, že mají k dispozici pouze pancéřovaná terénní vozidla Humvee, původně navržená pro iráckou invazi. Pro ruská obrněná vozidla by se ale stala „snadnou kořistí“, a proto je navrhují nahradit připravovanými novými lehkými terénními vozidly.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
a proč ruskou?-)